wyznaczanie marginesu błędu

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Olenka89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2012, o 01:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: opole

wyznaczanie marginesu błędu

Post autor: Olenka89 »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc i przepraszam za banalność pytań
Przebadałam grupę 1000 osób i muszę teraz określić ilu z nich zrealizowało normę na dzienne zapotrzebowanie na witaminy. Przypuśćmy ze normą na witaminę A jest 100. W jaki sposób mam określić margines błędu? czy mogę tak po prostu przyjąć +-10%od 100 i zrobić przedział 90-110 i określić że te osoby które znajdują się w tym przedziale zrealizowały dzienną normę? czy są jakieś specjalne wzory na określenie tego?

Drugie moje pytanie dotyczy błędu szacunkowego. Przy ustalaniu minimalnej liczebności próby muszę przyjąć błąd szacunku. I moje pytanie brzmi na jakiej podstawie mam określić ten błąd? czy istnieją jakieś tabele z wartościami takich błędów (jak tak to gdzie mam szukać?) czy może na to też jest wzór??

Jeżeli chcesz zrobić dobry uczynek w nowym roku i oszczędzić biednej dziewczynce problemów ze wstrętną panią promotor to pomóż
Z góry dzięki
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

wyznaczanie marginesu błędu

Post autor: Kartezjusz »

Właściwie tak,ale są jeszcze normy międzynarodowe ustalające legalny margines błędu.
Przy nieznanej liczbie prób błąd jest dany( przyjmuje się najmniejszy)
ODPOWIEDZ