Statystyka matematyczna

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
jusko09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 sty 2012, o 13:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Statystyka matematyczna

Post autor: jusko09 »

Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc przy tych zadaniach?

A. Dla wybranych przez siebie dwóch zmiennych (cech) ilościowych (których wartości są wyrażane na skalach stosunkowych (ilorazowych) oraz nie tworzą szeregu czasowego wykazującego trend), o których można przypuszczać, że istnieje między nimi pewna zależność:
a) oblicz współczynnik korelacji liniowej Pearsona,
b) zinterpretuj otrzymaną wartość,
c) Dołącz do tych dwóch zmiennych z zadania A trzecią zmienną oraz oblicz dla wybranej przez siebie pary współczynnik korelacji cząstkowej.

A1. Sprawdź hipotezę, na poziomie istotności α = 0,05, że współczynnik korelacji między tymi zmiennymi nieistotnie różni się od zera, wobec hipotezy alternatywnej, że różni się istotnie od zera.

B. Dla wybranych przez siebie dwóch zmiennych z zad. A:
a) oszacuj parametry prostej regresji liniowej pomiędzy nimi,
b) zinterpretuj uzyskaną ocenę parametru przy zmiennej objaśnianej oraz
c) wyznacz przedziały ufności dla poszczególnych parametrów przyjmując współczynnik ufności (1-α ) = 0,95,
d) sprawdź hipotezę, na poziomie istotności α = 0,05, że współczynnik kierunkowy regresji (parametr β) nieistotnie różni się od zera, wobec odpowiednio wybranej hipotezy alternatywnej (tj., że albo β < 0, albo β > 0).

B1. Na podstawie oszacowanej regresji w zadaniu B:
a) wyznacz przedziały ufności dla poszczególnych parametrów przyjmując współczynnik ufności ( 1-α ) = 0,90,
b) sprawdź testem serii (testem liczby serii) hipotezę, że postać funkcji regresji jest liniowa.


1. Zmienne (dane statystyczne) należy dobrze opisać i zatytułować oraz podać ich źródło.
2. Liczebność próby, n, powinna być inna niż 9.
3. W przypadku liczb o wielu cyfrach znaczących można je uprościć (zaokrąglić).
4. Do każdego podpunktu zadań winna być sformułowana słownie odpowiedź zawierająca właściwy wynik liczbowy (wyniki liczbowe), zaś w przypadku zad. Ba regresję z oszacowanymi parametrami, w przypadku zad. Bc i B1a przedziały ufności – w formie pisemnej (wydruku) na papierze.
5. Obliczeń należy dokonywać korzystając z odpowiednich wzorów z wykładu lub podręcznika, lub z procedur Excela.-- 8 sty 2012, o 14:35 --Już za same podanie lub znalezienie jakiś zmiennych byłbym wdzięczny;)
miodzio1988

Statystyka matematyczna

Post autor: miodzio1988 »

Problem to? Wzorki, podstawiamy.
jusko09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 sty 2012, o 13:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Statystyka matematyczna

Post autor: jusko09 »

A tak troszkę jaśniej? Chyba najpierw trzeba zacząć od zmiennych, a ich nie mogę znaleźć nigdzie. Mam przykładowe zadanie zrobione gdzie dane to cena mieszkania, a jego metraż. A teraz muszę wziąć jakieś inne a nie wiem kompletnie skąd. No chyba, że jakoś źle rozumiem co mam zrobić?;)
miodzio1988

Statystyka matematyczna

Post autor: miodzio1988 »

Dla wybranych przez siebie dwóch zmiennych
Więc sam dane musisz wybrac
ODPOWIEDZ