Dominanta, funkcja gęstości

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Dominanta, funkcja gęstości

Post autor: Gadziu »

Jest dana funkcja gęstości:
\(\displaystyle{ \begin{cases} 0 \ dla \ x<-1 \\ 6x ^{5}+6x ^{2} \ dla \ -1 \le x \le 0 \\ 0 \ dla \ x>0 \end{cases}}\)
Obliczyć dominantę.

Niby wiem, jak zrobić, ale kurczę coś jest nie tak. No bo, żeby policzyć dominantę to muszę obliczyć ekstremum lokalne funkcji,a więc \(\displaystyle{ f'(x)=0 \ \wedge \ f''(x)<0}\) No i tu się zacinam, bo nawet jak obliczę pierwszą pochodną to tu mam równanie 4-tego stopnia i się zacinam...
szw1710

Dominanta, funkcja gęstości

Post autor: szw1710 »

A masz wykres? Gadziu pyta, odpowiedzieć trzeba

Wykres sobie zrobiłem, śliczne jedno maksimum ma!!!

Wyciągnij sobie \(\displaystyle{ x}\) przed nawias i masz śliczne równanie trzeciego stopnia. Po co Ci druga pochodna? Zbadaj monotoniczność i od razu masz informację o maksimum globalnym, a nie tylko lokalnym. Naprawdę ładnie idzie.
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Dominanta, funkcja gęstości

Post autor: Gadziu »

A mógłbyś mi to jakoś rozpisać, chodzi mi o monotoniczność, bo bardzo dawno tego nie robiłem i coś mi nie wychodzi...
szw1710

Dominanta, funkcja gęstości

Post autor: szw1710 »

Sam to z łatwością napiszesz. Oczywiście wystarczy zbadać naszą funkcję w przedziale \(\displaystyle{ (-1,0)}\). Policz pochodną (trywialne), wyciągnij \(\displaystyle{ x}\) przed nawias, a wreszcie zbadaj w jakim przedziale \(\displaystyle{ f'(x)>0}\), a w jakim \(\displaystyle{ f'(x)<0}\). I po sprawie. Zamieść rachunki, to mogę sprawdzić. Z reguły nie rozpisuję takich prostych zadań
ODPOWIEDZ