statystyka opisowa

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
yobdab
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 lut 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia

statystyka opisowa

Post autor: yobdab »

Witam,
Mam do rozwiązania dwa zadanka ze statystyki opisowej, o której nie mam pojęcia.
Zdaję sobie sprawę, że nikt za mnie ich nie rozwiąże, ale może ktoś jest w stanie mnie "naprowadzić" na drogę rozumowania. Będę niezmiernie wdzieczy.
Zad 1.
W pewnym przedsiębiorstwie produkcyjnym stwierdzono, że sprzedaż wytwarazanych produktów jest sezonowa. Założono, że sprzedaż jest sezonowa w trzech trymestrach w roku. Zysk netto ze sprzedaży produktó w mln złotych w układzie trymestralnym przedstawia tabela:

Sprzedaż w mln zł | 2001 | 2002 | 2003
1 trymestr | 1,8 | 1,8 | 1,8
2 trymestr | 2,9 | 2,6 | 2,5
3 trymestr | 3,9 | 4,1 |4,3

Zbadaj czy zysk ze sprzedaży rzeczywiście charakteryzuje się sezonowością, obliczając odpowiednie miary. Zinterpretuj wszystkie otrzymane parametry. Wniosek przedstaw także w formie grafu. Sprawdź jaki jest przeciętny zysk netto firmy w trzecim trymestrze 2006 roku.

Zad2
Na pewnym odcinku drogi krajowej postawiono fotoradar. Wiedząc, że w próbie pierwszych 100 pojazdów otrzymano rozkłąd prędkości, charakteryzujący się asymetrią dodatnią (wsp. Asymetrii wyniósł 0,836), a najczęstsze prędkości przejeżdzających samocho0dówachały się od 68,5 do 74,6 km/h obliczyć najczęściej występujące prędkości na badanym odcinku.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi (nawet błache - ja nie mam o tym zielonego pojęcia..)

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2007, o 08:44 przez yobdab, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

statystyka opisowa

Post autor: Lady Tilly »

1) wydaje mi się, ze przyda tu się dwuczynnikowa analiza wariancji (ANOVA)
Hipotezy:
- o równości wartości przeciętnych między grupami dla różnych wariantów czynnika A – sezonu (występuje sezonowość),
-o równości wartości przeciętnych między grupami dla różnych wariantów czynnika B – cyklu – roku (występuje trend),
(zakłada się addytywny charakter zmian
Shidley
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 6 mar 2007, o 14:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

statystyka opisowa

Post autor: Shidley »

Mnie to pierwsze wyglada na klasyczny przykład analizy trendu z sezonowością. Czyli liczysz trend (np. funkcja liniowa ) a potem dorzucasz sezonowość.
Drugie:
Ja bym wyszedł od miary asymetrii tam jest uzywana dominanta (i o to pytaja w zadaniu), srednia i odchylenie standardowe. Srednią i odchylenie bierzezsz z typowego obaszaru zmienności X-S=68,5 i x+s=74,6 - ukłąd równań z dwoma niewiadomymi - jak to obliczysz wskawiasz do wzoru na asymetrie i po przekształceniu masz dominante

A nawiasem mówiąc ANOVA to statystyka matematyczna a tu sa zadanka z opisówki
ODPOWIEDZ