Średnia, odchylenie standardowe i mediana z przedziałów

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
djlusiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 20:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

Średnia, odchylenie standardowe i mediana z przedziałów

Post autor: djlusiak »

Poniższa tabelka przedstawia strukturę ludności województwa małopolskiego na koniec roku 2001 z podziałem na wiek i płeć*. Dane dotyczą ludności w wieku co najmniej 40 lat


*-podaję tylko dane z zadania dotyczące kobiet
\(\displaystyle{ \begin{tabular}{|c|c|}
\hline
Wiek&Liczba osób w tys.\\\hline
40--59&422\\\hline
60--64&76\\\hline
65--101&251\\\hline
\end{tabular}}\)
Oblicz średnią, odchylenie standardowe i medianę wieku kobiet w tym województwie.


Bardzo proszę o pomoc z tym zadaniem. Próbowałem sam zrobić, ale wychodziły dziwne wyniki.
Powinno być: średnia \(\displaystyle{ \approx 61,99}\) ; odchylenie std. \(\displaystyle{ \approx 15,36}\) ; mediana \(\displaystyle{ \approx 56,86}\)
Ostatnio zmieniony 19 gru 2011, o 18:03 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Tabelkę powinno się napisać z użyciem LaTeX-a. Proszę zapoznać się ze sposobem konstrukcji tabeli wchodząc do edycji posta. Proszę o powiadomienie o przeczytaniu.
szw1710

Średnia, odchylenie standardowe i mediana z przedziałów

Post autor: szw1710 »

I tak mi dokładnie wychodzi. Prześledź wzory z podręcznika. Mamy to też w kompendium statystyki.

Zadanie bynajmniej dziwne. Duże dysproporcje w poszczególnych klasach. Za mało klas, aby wyniki uzyskane tymi rachunkami były wiarygodne.
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Średnia, odchylenie standardowe i mediana z przedziałów

Post autor: Gadziu »

Dokładnie, zgadzam się z przedmówcą... W kompendium w poście o nazwie analiza kompleksowa zbiorowości
djlusiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 20:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

Średnia, odchylenie standardowe i mediana z przedziałów

Post autor: djlusiak »

Ok Nie miałem po prostu wcześniej do czynienia ze wzorami dotyczącymi szeregu przedziałowego.
Dziękuję
ODPOWIEDZ