Statystyka - pytania do zadan

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ja90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2011, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: ja90 »

Zad1
Wiosną 2010 roku zaobserwowano że rozkład cen oleju napędowego jest zbliżony kształtem do rozkładu normalnego o parametrach 5,3 zł/litr oraz 0,4 zł/litr. Jaki jest poziom prawdopodobieństwa zakupu paliwa, którego cena za litr będzie mieściła się w przedziale od 5 zł do 5,zł?

Jak to obliczyć? Umiem obliczyć prawdopodobieństwo gdy jest dany rozkład normalny ze średnią i odchyleniem i gdy jest podane jakie prawdopodobieństwo mam obliczyć( np. prawdopodobieństwo że coś jest większe, mniejsze czy należy do jakiegoś przedziału), ale tutaj to nie wiem jak się zabrać za to.

Zad2

Pracowników zatrudnioch w firmach A,B,C zbadano ze względu na wynagrodzenie. Średnie wynagrodzie w firmie A 2300, w firmie B 2000 , firma C składa się z 3 zakładów a średnie wyngagrodznie jest równe: w 1 zakładie 2100, 1800 w 2, 2400 w 3. W zakładzie 1 i 3 pracuje tyle samo pracowników, a w zakładzie 2 jest zatrudnionych 3 razy mniej pracowników niż w zakładzie 3. Czy średnie miesięczne wynagrodznie w firmie Z jest większe niż w firmie Y i mniejusze niż w firmie X.?

Tutaj trzeba obliczyć tą średnią w firmie C. Brakuje mi liczby pracowników w odpowiednich zakładach aby obliczyć to ze wzoru ( średnia w zakładzie 1 razy liczba pracowników nim + średnie w 2 zakładzie razy liczba pracowników w nim+średnia w 3 razy liczba pracowników w nim dzielone wszyskto przez sume liczby pracownikow w zakładach 1,2,3), więc chyba 2100+1800+2400 dzielone na 3 i wyjdzie średnia w zakładzie C??

Pytanie do innego zadania:
jak podane jest aby obliczyć typowy przedział zmienności( np. typ zadania czy danego pracownik możemy uznać za typowego w badanym przykładzie) miarę klasyczną i pozycjną i przedziały w obu przypadkach są inne i np. w zadaniu miarą klasyczną się łapie pracownik a pozycjną nie , to jak to rozważać??( czy może wystarczy jak oblicze to miarą klasyczną???).
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: Kartezjusz »

a) Czym jest dystrybuanta rozkładu ciągłego(prawdopodobieństwo znalezienia się w przedziale) Możesz od większego prawdopodobieństwa odjąć mniejsze. (jak się zachowuje w naszym przypadku)
b)oznacz przez \(\displaystyle{ n}\) liczbę pracowników w zakładzie C.Wówczas wyliczysz pewne wyrażenie,które pozwoli ci myśleć dalej:-)
ja90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2011, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: ja90 »

mozesz mi bardziej pomoc i pokazac jak te zadania zrobic, bo naprawde nie wiele mi to mowi a czas goni
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: Kartezjusz »

Niestety nie .Muszę iść na pociąg powoli i też nie mam czasu na dłużdze pisanie...
ja90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2011, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: ja90 »

Średnia w zakładzie A=2300
Średnia w zakładzie B=2000
Trzeba wyliczyc średnią w zakładzie C,
jest taki wzór:
\(\displaystyle{ \frac{\ \bar{2100}*n1+\ \bar{1800}*n2+\ \bar{2400}*n3}{n1+n2+n3}}\)
n2 jest 3 razy mniejsze niż n1 i n3 ale co mi to daje?

co do zad 1 to naprwde nie wiem jak to obliczyc, prosze o jakies rozwiazanie
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: Gadziu »

Co do tego ostatniego to, po pierwsze obszar typowa to \(\displaystyle{ \left\langle \overline{X}-\sigma; \overline{X}+\sigma \right\rangle}\), a miary klasyczne odnoszą się do całości zbiorowości, a pozycyjne do 50% wewnętrznych zbiorowości... Co do pierwszego to nie podpowiem, bo nie miałem jeszcze rozkładu normalnego-- 16 gru 2011, o 17:31 --Co do drugiego to czemu sobie jednego n nie zrobisz?
Przecież z tego wychodzi ci takie ładne równanie:
\(\displaystyle{ \frac{2100n+1800 \frac{n}{3}+2400n}{2n+ \frac{n}{3} }}\) No stąd to już chyba sobie wyliczysz średnie w tym zakładzie, a porównywania liczb, to też chyba nie muszę uczyć:P
ja90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2011, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: ja90 »

gadziu :
możesz pokazac jak rozwiązać to z tymi n-ami bo naprawde nie wiem (moze żeby było to równanie i był wynik podany i wyliczyć trzeba było n to może albo i nie to bym rozwiązał a tak to naprawdę nie wiem, bo tak naprawdę są 2 niewiadome- i ile wynosi n i ile wynosi średnia).

a co do tych obszarów to jak jest zadanie np. że miesięczny dochód firmy wynosi tyle i tyle i mając dane sprawdzić czy jest on typowy i odpowiedz trzeba podać uzuwajac równolegle miar klasycznych i pozycyjnych i jak wyliczymy przedzialy( tak jak mowisz w klasycznych bedzie inny a w pozycyjnych inny przedzial), i w klasycznym wyjdzie ze łapie sie do tego przedzialu i miesieczny dochod firmy jest typowy wsrod innych a w pozycyjnych sie nie zalapie to podaje sie odpowiedz uwzgledniajac miary klasyczne, tak?( wogole przy tego typu zadaniach warto obliczach przedzial pozycyjny?)

aha a jak np. jest takie zadanie
. Studentów Uniwersytetu w Białymstoku zbadano pod względem ilości czasu poświęconego na naukę przed kolokwium ze statystyki (w godz.). W oparciu o informacje uzyskane od 25 losowo wybranych studentów otrzymano poniższy wydruk komputerowy:
n=25,
średnia ilość godzin 3,
wariancja 2,56
Na poziomie ufności 0,05 wyznaczyć końcówki przedziału ufności Neymana dla przeciętnego czasu poświęconego na naukę statystyki ogółu studentów tej uczelni. Czy wnioskowanie można uznać za całkowicie bezpieczne?

wiem jak to obliczyć i nie chcę się w to zagłębiać, ale wydaje mi się że w zadaniu jest błąd i chodzi o poziom istotności 0,05 a poziom ufności wynosi 0,95, mam rację??

ps. no mam nadzieję że ktoś pokaże mi jak obliczyć to zadanie 1 bo naprawde nie mam pojęcia
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: Gadziu »

Co do tego co przed chwilą wrzuciłeś to nie pomogę, bo nie umiem. Co do tego przedziału typowego, nie znam innego sposobu niż ten, który ci pokazałem, a to równanie to znaj moją dobrą wolę...
\(\displaystyle{ \frac{2100n+1800 \frac{n}{3}+2400n}{2n+ \frac{n}{3} }=x \\
\frac{n(2100+600+2400)}{ \frac{7n}{3} }=x \\
x= \frac{5100}{ \frac{7}{3} } \\
x \approx 2185,71}\)
ja90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2011, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: ja90 »

dzieki (a co do rownaninia \(\displaystyle{ x= \frac{5100n}{ \frac{7}{3}n } \\}\) to można tak skrócić n-y (:p?)
aha czyli co do tych przedziałów to proponujesz robić to tą metodą klasyczna \(\displaystyle{ \left\langle \overline{X}-\sigma; \overline{X}+\sigma \right\rangle}\) i zgadzam się bo chyba jest lepsza i dokładniejsza od pozycyjnej zdaje sie


co do zadania które niedawno wrzuciłem to w miarę jestem pewien że jest ten wskazany przeze mnie błąd,

teraz bardzo jeszcze prosze kogos o pomoc przy tym zadaniu nr 1 bo jest piekilnie trudne
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: Gadziu »

A czemu by się tak nie dało... Przecież to ułamek...
ja90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2011, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: ja90 »

majac dane za litr paliwa 5,3 i 0,4 i na podstawie tych danych robie tabelke i licze srednia i odchylenie w rozkladzie normalnym a nastepnie przyjmuje za prawdopodobienstwo przedzial 5-5.5 i licze, dobrze rozumuje zad 1?
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: Gadziu »

Naprawdę Ci nie podpowiem, bo nie umiem. To co umiałem to podpowiedziałem
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Statystyka - pytania do zadan

Post autor: Kartezjusz »

mamy rozkład normalny i jego gęstość:
czyli nasze prawdopodobieństwo to jest:\(\displaystyle{ P(4,5<x<5)=P(x<4,5)-P(x<5)}\)co wynika z sumowalności prawdopodobieństw na zbiorach rozłącznych.Po standaryzacji możesz skorzystać z tabliic
ODPOWIEDZ