Średnia, odchylenie.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
poomoocy9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2011, o 21:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

Średnia, odchylenie.

Post autor: poomoocy9 »

Witam,

Mam wielki problem ze statystyką. Zdaje sobie sprawę że proszę o bardzo dużo ale nie znam osoby, do której mogłabym się zwrócić. I nie chodzi mi o samo rozwiązanie zadań, ale głównie o wytłumacznie co i jak liczyć do konkretnej treści zadania.

Przykładowe zadanie:
Wędkarz zwykle łowił w ciągu sezonu płocie o następujących długościach: 21 cm, 18 cm,
23 cm, 24 cm, 19 cm. Ocenić, na ile prawdopodobna jest przechwałka, że złowi płoć o
długości 41 cm?

I mam liczyc srednia, odchylenie? Nie mam pojęcia,bo treść zadania w żaden sposób mnie nie naprowadza co liczyć? wiem,że to może będzie dla większości osób,które to właśnie czyta- śmieszne,ale naprawdę to dla mnie kłopot.

Kolejne zadanie:

mediana wzrostu 150 dzieci w wieku 14lat znajdowała się w przedziale 155-160cm, do którego należało 40 dzieci i wynosiła 158cm. ile dzieci miało wzrost poniżej 155 cm?


Będę bardzo wdzięczna za pomoc,
Pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 1 gru 2011, o 01:50 przez scyth, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Średnia, odchylenie.

Post autor: JankoS »

Wydaje mi się, że w pierwszym zadaniu prawie nic nie trzeba liczyć. Prawdopodobieństwo zdarzenia równa się jego częstości i wynosi \(\displaystyle{ \frac{0}{5}.}\)
W zadaniu o dzieciach jest wiele (40) rozwiązań. Niech x oznacza szukaną liczbę dzieci, y - liczbę dzieci z przedziału 155 - 160 o wzroście niemniejszym od 158 cm. Wtedy z warunków zadania
\(\displaystyle{ x+40-y=75 \Leftrightarrow x=35+y, \ y=1,2,..40.}\)
poomoocy9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2011, o 21:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

Średnia, odchylenie.

Post autor: poomoocy9 »

Bardzo Dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ