zmienna losowa

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
gonzo24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 15 sty 2007, o 16:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy

zmienna losowa

Post autor: gonzo24 »

Witam mam problem z zadaniem i prosiłbym bardzo o pomoc.

Zmienna losowa podlega rozkładowi, wg trojkata równoramiennego o podstawie a ≤ x ≤ 3a. Muszę napisać równanie gęstości i nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Awatar użytkownika
Grzegorz Getka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 19 mar 2006, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WEiTI PW
Pomógł: 4 razy

zmienna losowa

Post autor: Grzegorz Getka »

Hmm... nie wiem, czy dobrze rozumiem, chodzi o wyznaczenie gęstości rozkładu jednostajnego ?

Jeśli nie jestem w błędzie to:

\(\displaystyle{ f(x)=\left\{\begin{array}{l}0 \quad x \\\frac{1}{2a} \quad x \end{array}}\)
gonzo24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 15 sty 2007, o 16:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy

zmienna losowa

Post autor: gonzo24 »

Najgorsze w tym jest to że nie mam wogóle pojęcia o co w tym zadaniu chodzi, bo matematyka to niestety nie moja profesja a zadanie potrzebne mi jest to pewnego projektu. W każdym razie dziękuję bardzo za wskazówkę i mam pytanie: czy mógłbym Cie prosić o metodykę tego zadania, tzn jak doszedłeś do ostatecznego wyniku?
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

zmienna losowa

Post autor: abrasax »

to na pewno nie będzie tak jak mówi Grzegorz Getka, to ma być rozkład trójkątny a nie jednostajny
może skorzystać z ogólnej postaci rozkładu trójkątnego i tylko go przekształcić ze względu na nowy przedział? musisz mieć wyprowadzony ten rozkład, czy wystarczy postać końcowa?
gonzo24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 15 sty 2007, o 16:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy

zmienna losowa

Post autor: gonzo24 »

W tresci miałem żeby napisać równanie gęstości i po prostu nie wiem jak to zrobić.
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

zmienna losowa

Post autor: abrasax »

trzeba narysować ten rozkład trójkątny i na tej podstawie wyznaczyć równanie funkcji f(x) pamiętając, że ma spełniać warunki nakładane na gęstość (warunek \(\displaystyle{ \int \limits_{-\infty}^{\infty}f(x)dx=1}\) pozwoli wyznaczyć rzędną wierzchołka tego trójkąta),
po obliczeniach:

\(\displaystyle{ f(x)=\left\{ \begin{array}{l l } 0, &\ x q a \\ \frac{x}{a^2}-\frac{1}{a}, & \ a < x q 2a\\ -\frac{x}{a^2}+\frac{3}{a}, & \ 2a < x \leq 3a \\ 0, & \ x > 3a \end{array}}\)
ODPOWIEDZ