Książka do statystyki dla praktyka

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
TPJ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2007, o 08:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z miasta

Książka do statystyki dla praktyka

Post autor: TPJ »

Mam pewien problem. A nawet dwa.

Ten prostszy jest banalny: zbieram wyniki pewnego pomiaru (skalary) i muszę wyznaczyć ich średnią oraz odchylenie standardowe. Problem w tym, że niektóre pomiary są obarczone dużymi błędami. Kiedy się na to patrzy, to te wyniki widać od razu, ale tych danych jest bardzo dużo (setki) no i są one przetwarzane przez komputer. Problem oczywiście w tym, żeby te błędne dane "odfiltrować".

Żeby sobie poradzić z tym problemem, najpierw postanowiłem zwiększyć liczbę pomiarów (w moim przypadku - symulacja komputerowa - to żaden problem). Normalnie chciałem robić ok. 200-300 pomiarów, ale odchylenie standardowe wychodziło znaaacznie większe od średniej. Zwiększając liczbę pomiarów udało mi się zmniejszyć odchylenie standardowe do rozsądnych wartości. Problem w tym, że te rozsądne wartości pojawiają się przy setkach tysięcy pomiarów, a to trochę trwa.

No to wpadłem na pomysł z testami statystycznymi. W moim "podręczniku" (Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna w zadaniach. Część II: statystyka matematyczna. Autorzy: W. Krysicki, J. Bartos i reszta) znalazłem rozdział "Weryfikacja hipotezy o wskaźniku struktury (procencie wyróżnionych sztuk) populacji" i stwierdziłem, że mogę go zastosować. Jeszcze nie przebadałem tej metody, ale wyobrażam to sobie tak, że te wyróżnione z populacji próbki to będą pomiary obarczone dużymi błędami, które nie będą wliczane do średniej. W ten sposób zamiast niebotycznie zwiększać liczebność próbek będę mógł wykonać kilkaset pomiarów, odrzucić te błędne i otrzymać rozsądną wartość odchylenia standardowego.

Dobra, opisałem mały problem (który w zasadzie sam rozwiązałem), teraz pora przejść do tego dużego.

Ten duży problem to fakt, że o statystyce ogólnie mam nikłe pojęcie. Ten mój podręcznik jest (w moim osobistym odczuciu) do kitu, bo niczego nie potrafię z niego zrozumieć. Pełno wzorów, teorii, niemalże ŻADNYCH odniesień do praktyki. Gdybym się uczył teorii, to byłby jak znalazł, ale ja mam ze statystyką do czynienia w praktyce, nie w teorii. Mój problem był typu "trzeba wyznaczyć pomiary obarczone dużymi błędami", a nie typu "trzeba zweryfikować hipotezę o wskaźniku struktury populacji na przykładzie... itd.". Owszem - test znalazłem (ale gdyby nie pokazany w "podręczniku" przykład, to nie byłbym w stanie go nawet wykorzystać), ale szukałem tego cały dzień. Nie mam czasu na takie zabawy.

Potrzebowałbym więc podręcznika, w którym statystyka byłaby przedstawiona przede wszystkim z punktu widzenia praktyka, a nie teoretyka. Mamy jakieś dane statystyczne (np. wyniki pomiarów czegoś tam), a następnie staramy się je jakoś analizować i wyciągać wnioski. Czyli: najpierw praktyka, a dopiero potem teoria, którą można tam zastosować.

Dodam, że nie boję się wcale teorii - byle tylko szła ona ZA praktyką, a nie PRZED nią! Zresztą jestem doktorantem na politechnice... Matematyka nie jest mi straszna. Po prostu nie zajmuję się statystyką na co dzień i tyle.

Zacząłem więc poszukiwania odpowiedniej książki w sieci no i znalazłem parę tytułów. Oto one:

Kod: Zaznacz cały

http://www.albertus.pl/?d=produkt&id=2713


Kod: Zaznacz cały

http://www.albertus.pl/?d=produkt&id=29711


[url=http://www.albertus.pl/?d=produkt&id=25089]M. Sobczyk: Statystyka. Aspekty praktyczne i teoretyczne.[/url]

[url=http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/471484]J. Koronacki: Statystyka dla studentów kierunków techniczych i przyrodniczych.[/url]

[url=http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/350465]P. J. Durka: Wstęp do współczesnej statystyki.[/url]

Pytanie do Was, drodzy forumowicze, brzmi: który podręcznik wydaje się Wam być godny uwagi? A może macie jakieś własne propozycje?
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Książka do statystyki dla praktyka

Post autor: abrasax »

Jeśli chodzi o pierwszy problem - poszukaj informacji na temat eliminacji tzw. błędów grubych. Na pewno znajdziesz w tablicach statystycznych Zielińskiego.
ODPOWIEDZ