Likelihood Estimation dla rozkładu Multinomial

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
segregator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 wrz 2011, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Likelihood Estimation dla rozkładu Multinomial

Post autor: segregator »

Mam proste pytanko, czy ktoś wie jak wyznaczyć funkcję będącą Likelihood Estimation dla rozkładu multinomial? Nie chodzi mi o wyznaczenie wartości maksymalnej LE (to jest trywialne), tylko o całą funkcję.

PS. Przepraszam że używam angielskich określeń ale nie jestem pewien ich polskich odpowiedników, a wolałbym uniknąć tłumaczenia "na czuja".
miodzio1988

Likelihood Estimation dla rozkładu Multinomial

Post autor: miodzio1988 »

Tlumacze na czuja.
Nie chodzi mi o wyznaczenie wartości maksymalnej LE (to jest trywialne), tylko o całą funkcję.
Jak wyznaczasz wartosc maksymalną bez funkcji ? Rozklad tej zmiennej losowej nam wskaż . Zakladamy niezaleznosc nie?
segregator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 wrz 2011, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Likelihood Estimation dla rozkładu Multinomial

Post autor: segregator »

miodzio1988 pisze:Tlumacze na czuja.
Nie chodzi mi o wyznaczenie wartości maksymalnej LE (to jest trywialne), tylko o całą funkcję.
Jak wyznaczasz wartosc maksymalną bez funkcji ? Rozklad tej zmiennej losowej nam wskaż . Zakladamy niezaleznosc nie?
Ja nie wyznaczam (żaden ze mnie matematyk-statystyk), natomiast znalazłem wzór na wartość maksymalną w kilku miejscach w necie, przykładowo tutaj:

Kod: Zaznacz cały

http://berlin.csie.ntnu.edu.tw/Courses/Speech%20Recognition/Lectures2010/SP2010F_Lecture05_Maximum%20Likelihood%20Estimation.pdf

Jak ktoś to wyznaczył - nie mam pojęcia.
miodzio1988

Likelihood Estimation dla rozkładu Multinomial

Post autor: miodzio1988 »

Brał odpowiednią funkcje. Jaką? W linku masz napisane jaką i szukal max tej funkcji. Poczytaj sobie o funkcji najwiekszej wiarygonosci i znajdziesz co Ci trzeba
ODPOWIEDZ