Kalkulator prawdopodobieństwa w programie statistica

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kam19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeszów

Kalkulator prawdopodobieństwa w programie statistica

Post autor: kam19 »

Witam. Mam 2 zadania, które mam zrobić w programie statistica za pomocą kalkulatora prawdopodobieństwa, ale w ogóle nie mam pojęcia jak to zrobić.

1) W zakładzie produkcyjnym, w którym do puszek jest porcjowany mus jabłkowy, pewne urządzenie podaje średnio 485 gramów musu do każdej puszki ze standardowym odchyleniem wynoszącym 25 gramów. Codziennie kontrola produkcji otwiera 25 puszek i waży ich zawartość.
a) jaka jest szansa, że średnia masa znajdzie się w przedziale pomiędzy 475 i 495 gramami?
b) określ taką średnią masę, jaką przekracza 75% próbek
c) ile wynosi percentyl odpowiadający średniej masie 487 gramów?


2) Etel Sokole Oko pracuje jako korektorka dla swego uczelnianego wydawnictwa Szczwany Lisek od dwu i pół roku. Liczba błędów, jakie wykrywa w jednym numerze, ma rozkład Gaussa ze średnią 35 błędów i standardowym odchyleniem 8. Określ:
a) jaka jest szansa na to, że średnia liczba błędów dla 25 numerów wybranych losowo wynosi 39 lub więcej?
b) taką średnią liczbę błędów, że przekracza ją 85% próbek o objętości 25 numerów
c) percentyl odpowiadający średniej liczbie błędów wynoszącej 32 dla tej samej objętości próbej

byłabym wdzięczna, gdyby ktoś chociaż pokierował mnie, jak korzystać z tego kalkulatora prawdopodobieństwa...
ODPOWIEDZ