twierdzenie o rozkladzie sredniej arytmetycznej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
daveyaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

twierdzenie o rozkladzie sredniej arytmetycznej

Post autor: daveyaa »

witam. dane jest zadanko:

rozklad plac pracownikow w firmie jest normalny, z wartoscia oczekiwana m = 2000pln. sposrod pracownikow tej firmy wylosowano 25 pracownikow. obliczyc prawdopodobienstwo zdarzenia, ze srednia placa wylosowanych pracownikow jest wieksza d 1800pln, jesli:
a) wariancja placy pracownikow firmy jest rowna \(\displaystyle{ 14400pln^{2}}\)
b) wariancja placy tej proby jest rowna \(\displaystyle{ s^{2}= 19600pln^{2}}\)

wiem tyle, ze powinienem zastosowac twierdzenie o rozkladzie sredniej arytmetycznej, jednak nie wiem w jaki sposob je wykorzystac. moge prosic tak na chlopski rozum jak to ruszyc?
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2011, o 19:24 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

twierdzenie o rozkladzie sredniej arytmetycznej

Post autor: Chromosom »

a) jest to wariancja całej populacji, zatem wystarczy skorzystać z faktu że wartość oczekiwana średniej arytmetycznej \(\displaystyle{ n}\) elementów populacji pochodzącej z rozkładu \(\displaystyle{ \mathcal N(\mu,\sigma)}\) jest równa \(\displaystyle{ \mu}\) oraz wariancja jest równa \(\displaystyle{ \tfrac{\sigma^2}{n}}\)

b) wariancja płacy tej próby jest określona rozkładem \(\displaystyle{ \chi^2}\) o 25 stopniach swobody - skorzystaj z dystrybuanty tego rozkładu
trawiasty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 wrz 2011, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 9 razy

twierdzenie o rozkladzie sredniej arytmetycznej

Post autor: trawiasty »

Wydaje mi się, że w b.) należałoby zastosować rozkład t-Studenta. Interesuje nas \(\displaystyle{ P(\overline{X} > 1800)}\), a nie \(\displaystyle{ P(S > 1800)}\).
ODPOWIEDZ