Estymator próby?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
matrix123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2008, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: eudezet
Podziękował: 1 raz

Estymator próby?

Post autor: matrix123 »

Witam,mam problem,z racji że w tym roku na moich studiach liczba godzin statystyki zmniejszyła się o połowę,a program nie.To sporą część musieliśmy opracować sami,niestety ja za bardzo tego nie potrafię.I byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś pokazał mi jak te zadania rozwiązać,albo chociaż dać wskazówki jak się za to zabrać,a zadania nie są raczej trudne z tego co mi się wydaje


1.Populacja generalna ma rozkład normalny z parametrami \(\displaystyle{ m=2}\) \(\displaystyle{ \sigma =4}\) Jakie jest prawdopodobieństwo,że średnia \(\displaystyle{ \overline{X}}\) z próby liczącej \(\displaystyle{ n=16}\) będzie mniejsza od 1?


2.Jak duża musi być próba,aby przy współczynniku ufnośći 0,9 z błędem nie większym niż 5% oszacować odsetek klientek pewnej firmy kosmetycznej,które zdecydują się kupować nowy produkt tej firmy
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Estymator próby?

Post autor: pyzol »

Trzeba dokonać tak zwanej standaryzacji, ale powoli. Jeśli \(\displaystyle{ X_1,X_2\sim \mathcal{N}(\mu,\sigma^2)}\) i niezależne. To jaki ma rozkład zmienna \(\displaystyle{ X_1+X_2}\)?
ODPOWIEDZ