2-stronny test t-Studenta, p-value

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
funkUrtown
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 maja 2009, o 08:13
Płeć: Kobieta

2-stronny test t-Studenta, p-value

Post autor: funkUrtown »

Zadanie, którego nie potrafię rozwiązać :

W 2-stronnym teście t-Studenta istotność p=0,5. Oblicz ile wynosi wartość testu, gdy próba była b. duża i rozkład testu t-Studenta przypomina rozkład normalny.

Kolokwium już jutro, jak się za to zabrać?
aalmond
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2911
Rejestracja: 1 maja 2006, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 623 razy

2-stronny test t-Studenta, p-value

Post autor: aalmond »

Co rozumiesz przez 'wartość testu'? Jeżeli wartość graniczną zmiennej, to odczytujesz ją bezpośrednio z tablicy rozkładu t-Studenta dla \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\); gdzie \(\displaystyle{ n}\) - ilość stopni swobody, lub z tablicy dystrybuanty rozkładu normalnego dla \(\displaystyle{ \Phi(x) = 0.75}\)
funkUrtown
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 maja 2009, o 08:13
Płeć: Kobieta

2-stronny test t-Studenta, p-value

Post autor: funkUrtown »

Czyli jeśli nei mam żadnej informacji o ilości stopni swobody to biorę dla n nieskończonego?
Czy odczytujesz dystrybuante dla 0.75 bo p=0,5 czyli to na pol i odjac od 1, czy jak to idzie?
Ogółem nie do końca rozumiem o co tu chodzi, jeśli nie byłby to problem to mozesz odrobinę omówić, będę mega wdzięczna, wolałabym nie uczyć się rozwiązań na tzw. "pałę" tylko zrozumieć to
aalmond
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2911
Rejestracja: 1 maja 2006, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 623 razy

2-stronny test t-Studenta, p-value

Post autor: aalmond »

gdy \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\) rozkład t-Studenta zmierza do rozkładu normalnego.
Czyli jeśli nei mam żadnej informacji o ilości stopni swobody to biorę dla n nieskończonego?
Nie do końca. Ilość stopni swobody jest istotna gdy jest to mała liczba.
Czy odczytujesz dystrybuante dla 0.75 bo p=0,5 czyli to na pol i odjac od 1
Tak. Dlatego, że wykres dystrybuanty standardowego rozkładu normalnego jest symetryczny względem pionowej osi układu współrzędnych.

W necie znajdziesz więcej informacji.
ODPOWIEDZ