Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
wioletkap91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2011, o 12:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: wioletkap91 »

Witam, mam zadanie, nad ktorym mysle juz sporo czasu. Czy ktos moglby mi pomoc je zrobic, tzn. oczywiscie nie napisac na zywca, najlepiej podal wzory jakie trzeba by zastosowac. szukalam w internecie wzorow, ale ich jest tyle, ze nie wiem ktory bedzie pasowac do zadania. Ponizej podaje tresc.
W spoldzielni wytwarzajacej gwozdzie zbadano wielkosc zapasow surowca (drutu). srednie roczne zapasy Y ( w tys. ton) przedstawia tabela.
a)Oblicz srednia ruchoma wielkosci zapasu w badanym okresie
b) przedstawic na wykresie dynamike zapasow
c) obliczyc parametry funkcji trendu zapasu
d) podac interpretacje wyznaczonych parametrow
lata- zapas
1984- 1,3
85- 1,2
86- 1,3
87-1,1
88-1,2
89-1,0
90-0,8
91-0,7
92-0,8
93-0,6

Z gory dziekuje bardzo za pomoc!
szw1710

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: szw1710 »

Średnie ruchome dotyczą jakichś okresów, najlepiej w nieparzystej liczbie. Czy mają to być średnie trzyletnie, pięcioletnie, czy jakie? Innych w zasadzie nie ma sensu tutaj rozważać.

Średnia trzyletnia za lata 84, 85, 86 to średnia wartości zapasów z tych lat. Przypisujemy ją rokowi 1985. Podobnie średnia za lata 85, 86, 87 będzie przypisana rokowi 1986. Itd. Więc lata 84 i 93 nie mają swoich średnich ruchomych.

Funkcja trendu to funkcja regresji liniowej wartości zapasów (zmienna objaśniana) względem czasu \(\displaystyle{ t}\) (zmienna objaśniająca). Najlepiej dla roku 1984 przyjąć \(\displaystyle{ t=1}\), więc dla roku 1993 będzie \(\displaystyle{ t=10.}\)
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: Frey »

No właśnie do policzenia średniej ruchomej potrzeby jest za jaki okres ma być liczona.
Podobnie średnia za lata 85, 86, 87 będzie przypisana rokowi 1986.
Ja bym się z tym nie zgodził (zwłaszcza, że praktyka mówi co innego), wartość śrdniej będzie przypisana do ostatniego roku. Zawsze tak jest, bo inaczej byłby problem z ruchomością takiej średniej.
wioletkap91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2011, o 12:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: wioletkap91 »

wydaje mi sie, ze okres ma byc po prostu od 1984-1993 skoro tyle lat jest podanych... kurde juz sama nie wiem ;/ ale nam podano takie lata, wiec chyba od 84-93
szw1710

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: szw1710 »

Koleżanko, średnie ruchome mają to do siebie, że nie wszystkie lata będą je miały. Dla średnich trzyletnich pierwszemu rokowi takiej nie przypiszesz. Dla pięcioletnich pierwszym dwóm latom. Pierwsza średnia pięcioletnia obejmie lata 1984,85,86,87,88 i zostanie przypisana rokowi 1986. Tak to już w statystyce i wyrównywaniu szeregów czasowych jest i tego nie przeskoczysz.

Pozwolę nie zgodzić się z Frey-em twierdząc, że średnie ruchome za nieparzyste okresy przypisujemy okresom środkowym. Tak jest w wielu podręcznikach dotyczących wyrównywania szeregów czasowych.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: Frey »

No tak, ale średnie ruchome wykorzystywane są bardzo często od obliczenia średniej kroczącej na różnego typu wykresach (walut, surowców, akcji itp.) oraz to wyliczania bardzo wielu wskaźników. Wtedy wartość przypisuje się do ostatniego elementu. Może i w podręcznikach jest inaczej.
szw1710

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: szw1710 »

Frey pisze:Może i w podręcznikach jest inaczej.
Z tym się nie upieram. Może tak być, wiele jest niejednoznaczności. Ja korzystałem z "Statystyki od podstaw" Jóźwiak i Podgórskiego.
wioletkap91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2011, o 12:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: wioletkap91 »

[odpowiedzi]
Ostatnio zmieniony 4 cze 2011, o 19:42 przez wioletkap91, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: Frey »

Średnia ruchoma jest dobrze policzona.

Co do funkcji, co jest w tej funkcji zmienną niezależną (lata?). Jeśli tak to raczej dziwnie badać, zależność między latami, a zapasami. Można badać między wiekiem, a wzrostem osoby, ale to troche co innego.
szw1710

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: szw1710 »

Ale bada się trend, czyli tendencję wzrostową lub spadkową, która wyraża się mimo wszystko jakimś wzorem przybliżonym. Więc bada się zależność wartości cechy od czasu, co jest jak najbardziej uzasadnione. A jak jest w fizyce? Przecież prędkość zależy od czasu (pochodna drogi). A w matematyce finansowej? Wartość pieniądza też zależy od czasu. Przecież badamy tu szereg czasowy, więc rozsądnie jest modelować przebieg zjawiska w czasie.
wioletkap91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2011, o 12:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: wioletkap91 »

Dzieki wielkie za pomocne uwagi !
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Srednia ruchoma, wykres dynamiki, parametry funkcji trendu

Post autor: Frey »

Sorry faktycznie ma sense, po za tym ja na tą funkcje regresu jakoś źle spojrzałem (zaminiłem zmienną niezależną z zależną i cuda wyszły )
ODPOWIEDZ