7 zadań z kombinatoryki + prawdopodobieństwo

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
automat1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnobrzeg

7 zadań z kombinatoryki + prawdopodobieństwo

Post autor: automat1991 »

145. Rzucamy raz trzema kostkami do gry. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że iloczyn oczek wyrzuconych na trzech kostkach nie jest liczbą podzielną przez 60, ani przez 90.

211. Masa jabłek odmiany reneta złocista ma rozkład normalny N(150, 25). Obliczyć prawdopodobieństwo, że jabłko tego gatunku waży od 120 do 150 gramów.

222. Spośród 300 losowo wybranych mieszkańców wsi należących do gminy Trzciana Dolna tylko 60 korzysta z prenumeraty czasopism. Wyznaczyć na poziomie ufności \(\displaystyle{ 1 - \alpha = 0,90}\) przedział ufności dla frakcji stałych prenumeratorów czasopism gminy Trzciana Dolna.

200. Rzucamy 3 razy dwoma kostkami do gry. Obliczyć prawdopodobieństwo, że co najwyżej raz suma wyrzuconych oczek na obu kostkach jest liczbą nieparzystą większą od 6.

183. Dany jest rozkład zmiennej losowej X:
AU
AU
1zyvsrs.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 72 razy
Na jej podstawie należy:
a) znaleźć wartość oczekiwaną zmiennej losowej X,
b) znaleźć wartość wariancji oraz odchylenia standardowego tej zmiennej.

186. Rozkład zmiennej losowej Y przedstawia tabelka:
AU
AU
2elw3rm.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 72 razy
Należy:
a) znaleźć rozkład zmiennej losowej \(\displaystyle{ U= Y^{2} - \frac{1}{Y^{2} }}\)
b) znaleźć wartość oczekiwaną, wariancję oraz odchylenie standardowe zmiennej losowej U.

236. Badając zawartość białka w (g/kg) w nasionach fasoli "Jasiek" X oraz plon jego nasion (w t/ha) Y, uzyskano następujące wyniki na ośmiu poletkach doświadczalnych (tab niżej):
AU
AU
fnzqjs.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 72 razy
a) Wyznaczyć wartość współczynnika korelacji liniowej między badanymi zmiennymi,
b) wyznaczyć wartość współczynnika korelacji rang,
c) dokonać interpretacji uzyskanych wyników.

Zadania są z podręcznika Elementy statystyki w zadaniach - Karol Kukuła. Prosiłbym o rozwiązanie tych zadań. Przepraszam za screeny tabelek, ale niestety nie wiem jak je napisać w LaTeXie
miodzio1988

7 zadań z kombinatoryki + prawdopodobieństwo

Post autor: miodzio1988 »

Jaki masz zatem problem z tymi zadaniami? Konkretnie.

Pierwsze. Ile takich możliwych iloczynów możemy uzyskać?

Drugie. Za pomocą wzoru zapisz co musisz policzyć.

Itd. Konkretnie powiesz z czym problem to konkretnie pomogę
automat1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnobrzeg

7 zadań z kombinatoryki + prawdopodobieństwo

Post autor: automat1991 »

Pierwsze faktycznie łatwe, źle myślałem i mi nie wyszło, ale już mam.
Ale reszty zadań nie potrafię zrobić, nie miałem na zajęciach "rozkładów normalnych, poziomów ufności, zmiennych losowych, wartości oczekiwanych, odchylenia standardowego, wartości współczynnika korelacji liniowej"... O niektórych pojęciach pierwszy raz słyszę. Najlepiej by było gdybym dostał gotowe rozwiązania, potem bym to analizował.. Ale jak tak nie można to jakaś pomoc, jak się do takiego zadania zabrać, który wzór użyć... :/
miodzio1988

7 zadań z kombinatoryki + prawdopodobieństwo

Post autor: miodzio1988 »

Najlepiej by było gdybym dostał gotowe rozwiązania, potem bym to analizował..
No to tak nie będzie. Przykro mi.

Pierwsza lepsza książka do pstwa do ręki i zacznij czytać o tych rzeczach
automat1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnobrzeg

7 zadań z kombinatoryki + prawdopodobieństwo

Post autor: automat1991 »

Gdybym miał tylko trochę więcej czasu...
miodzio1988

7 zadań z kombinatoryki + prawdopodobieństwo

Post autor: miodzio1988 »

Nie moja sprawa. Trzeba było się wcześniej obudzić. Zawsze masz dział komercyjne ogłoszenia i za kasę ktoś Ci zrobi. Ja mogę Ci tutaj wskazówki dawać tylko
ODPOWIEDZ