Porownanie wartosci liczbowych

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
artex2010
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 15:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Augustów

Porownanie wartosci liczbowych

Post autor: artex2010 »

Witam mam pytanie i prośbę
Pisze prace licencjacka z fizjoterapii, badania już zrobiłem mam problem jedynie z przedstawieniem jednego badania to jest porównanie wartości liczbowych - zakresu ruchomości kręgosłupa w cm przed i po terapii , słyszałem ze najlepiej przedstawić te dane za pomocą Testu Studenta. czy to możliwe ? i Jak to zrobić, nie mam na ten temat pojęcia , pomocy .

Poniżej wstawiam link do mojej tabeli w formacie dox (Word)

maciejsporysz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 221
Rejestracja: 23 mar 2011, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POL
Pomógł: 32 razy

Porownanie wartosci liczbowych

Post autor: maciejsporysz »

Zadanie nie jest trudne jeśli używasz np programu Statistica.
Musisz tylko odpowiedzieć na kilka pytań. Po pierwsze czy próba jest duża. Tu zaczyna się problem, bo co książka jest inaczej (w jednych przyjmuje się, że duża liczebność próby to 30, a w innych, że 50 lub 100). Jeśli próba jest duża, to korzystasz z testu Z (opartego na statystyce o rozkładzie normalnym). Jeśli próba jest mała, to sprawdzasz czy każda z kategorii ma rozkład normalny (jeśli nie to korzystasz z testów nieparametrycznych). Jak ma to to sprawdzasz równość wariancji. Jak wariancje nie różnią się istotnie to, korzystasz z testu T Studenta, ja są różne to z testu Cochrana-Coxa.
ODPOWIEDZ