wskaźnik struktury?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
lightnight
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice

wskaźnik struktury?

Post autor: lightnight »

Witam,
Mam ogromną prośbę do osób które znają się na statystyce. Ja niestety nie potrafię się w tym odnaleźć. Mam problem związany z częstością występowania?

jest np. sześć obszarów przebadanych pod względem ilości występowania danych gatunków drzew. Znam ogólną liczbę wszystkich drzew na wszystkich 6 terenach(sztuk - np. 3000) oraz liczbę drzew na każdym obszarze. Powiedzmy, że wszystkich gatunków z tych obszarów jest 70 (nie zawsze dany gatunek występuje na wszystkich obszarach). Chciałabym określić częstość występowania poszczególnych gatunków ze wszystkich 6 obszarów łącznie z podziałem na gatunek bardzo częsty, częsty, pospolity, rzadki i bardzo rzadki.
Na innym forum była odpowiedz, że należy policzyć wskaźniki struktury, ale:

na badanych przeze mnie obszarach jest duża różnorodność gatunków. Zatem, powiedzmy sosna na wszystkich 6 obszarach daje liczbę 280, a wszystkich drzew jest aż 3000 (70 gatunków), pomimo, że to drzewo było bardzo bardzo liczne, to wyjdzie, że jest np. rzadkie lub bardzo rzadkie... A tego, którego powiedzmy będzie 50 będzie w tym samym przedziale. Zupełnie nie wiem jak to rozwiązać

Mam nadzieję, że ktoś zrozumiał mój tok myślowy i pomoże mi z moim problemem
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
epicka_nemesis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: 27 gru 2010, o 00:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 28 razy

wskaźnik struktury?

Post autor: epicka_nemesis »

Każdy wskaźnik musi o czymś "mówić" twój przypadek można przyrównać do stosowania estymatora syntetycznego aby wyszacować liczbę kopalni węgla nad morzem.
lightnight
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2011, o 22:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice

wskaźnik struktury?

Post autor: lightnight »

że co? to jak byś proponowała rozwiązać mój problem?
ODPOWIEDZ