Ocena wyników badań - opis błędów.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
piotrmax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2010, o 19:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Ocena wyników badań - opis błędów.

Post autor: piotrmax »

Witam wszystkich, chciałbym bardzo prosić o pomoc z względu, że do tej pory się tym nie zajmowałem a, że znalazłem ciekawy cytat który zainspirował mnie to do pracy. "Nie mam dobrych badań bez oceny statystycznej".

Jestem osobą która zajmuje się badaniami do tej pory nie robiłem żadnej analizy pod kontem oceny błędów.

Mam kilak pytań.

Opis problemu. Założymy, że dla x prędkości (prędkość jest ustalona nie mierzona) mierze siły i otrzymuje 3000 wyników. Jest to typowy pomiar bezpośredni dla jednej wartości.

Obliczam wartość średnią, następnie wariancję i odchylenie standardowe.

Obliczenie niepewności typu A:

- przedziały ufności

no i teraz znalazłem dwa wzory (w moim przypadku n>>30)

Przedział ufności dla wariancji i przedział ufności dla średniej.

Moje pytanie czym się te przedziały różnią??
Który przedział lepie wybrać do opisu mojego zjawiska??
Nie bardzo rozumiem ten problem, a chciałbym zaznaczyć na wykresie te przedział.

Obliczanie rozszerzonej niepewności złożonej w pomiarach bezpośrednich.
Jeżeli to dobrze zinterpretowałem ta wartość niepewności dotyczy samego pomiaru plus niepewność urządzenia z jakim pomiar został wykonany.

Pozdrawiam i prosiłbym bardzo o pomoc. Z góry dziękuje.
miodzio1988

Ocena wyników badań - opis błędów.

Post autor: miodzio1988 »

Zależy co chcesz uzyskać. Napisałeś co mierzysz, ale nie napisałeś w jakim celu
Obliczam wartość średnią, następnie wariancję i odchylenie standardowe.
No i spoko. Wszystko fajnie. Tylko te trzy rzeczy służą do analizy trzech innych rzeczy.

Zatem napisz tak naprawdę co Ty z tych swoich badaniach chcesz uzyskać. Jaką informację?

Jeśli chodzi jedynie o błędy to sprawa się bardzo upraszcza. Nawet nie ma co się bawić w przedziały ufności wtedy. Ale jeśli tak bardzo chcesz to:
Przedział ufności dla wariancji i przedział ufności dla średniej.
Co to jest wariancja ? Co to jest srednia? Interpretacje poprosimy. Wtedy bedziesz wiedzial z ktorego wzoru liczyc.

Jestem osobą która zajmuje się badaniami do tej pory nie robiłem żadnej analizy pod kontem oceny błędów.
Wstyd
ODPOWIEDZ