Średnia stażu pracy

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Bimbi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2011, o 00:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Średnia stażu pracy

Post autor: Bimbi »

Witam przygotowuje się do egzaminu (poprawkowego niestety) ze statystyki. Mam związaną z tym prośbę czy ktoś z Państwa mógłby naprowadzić mnie na właściwe tory myślenia w zadaniach przykładowych.

W pierwszym niby banalna sprawa obliczenie średniej. Zapytano dwadzieścia osób o staż pracy:3 osoby pracują krócej niż 3 lata, 10 krócej niż 6. 18 krócej niż 9 wiadomo że max czas pracy nie przekracza 12 lat. Rozumiem że chodzi o szereg przedziałowy ale jak wyznaczyć przedziały ? 0-3, 3-6 czy 0-3.0-6 ?


Zadań jest 5 ale nie chciałbym rzucać wszystkich naraz. Prosiłbym o pomoc na początek reszte spróbuje powoli sam a jak nie to jeszcze raz zwroce się o pomoc do Państwa.
Z góry dziękuje.
Ostatnio zmieniony 6 lut 2011, o 16:37 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
Milman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 29 sty 2011, o 01:31
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Średnia stażu pracy

Post autor: Milman »

0-3,3-6,6-9,9-12
Bimbi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2011, o 00:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Średnia stażu pracy

Post autor: Bimbi »

Ok dziękuje za odpowiedź, czyli dalsza część
liczba osób razy środek przedziału tylko co z kwestią ostatniego przedziału 9-12 ale ile osób tam wpisać?
Milman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 29 sty 2011, o 01:31
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Średnia stażu pracy

Post autor: Milman »

Przedziały bierzemy takie jak wcześniej napisałem, jednak trzeba zauważyć że osoby pracujące krócej niz 3 lata zaliczają sie też do tych którzy pracują krócej niz 6 lat. Zatem należy od liczby osób pracującaych krócej niż 6 lat odjąć tych co krócej niż 3 i wyjdą ludki z przedziału 3-6. Analogicznie dla każdego kolejnego przedziału, na końcu pamiętając że jest 20 osób, więc będzie wiadomo ile wpisać w ostatni
Bimbi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2011, o 00:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Średnia stażu pracy

Post autor: Bimbi »

Jeszcze jedno pytanko
a) Roczna inflacja w kolejnych latach 2005-2010 wynosiła 2% 3% 4% 5% 3% 1%.
b) ekspert stwierdził że średnioroczne tempo zmian cen to dokładnie 3% tak czy nie ?
O ile wzrosły ceny w stosunku do 2004 r? Tutaj szczerze mówiąc nie wiem jak zacząć za bardzo.
Milman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 29 sty 2011, o 01:31
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Średnia stażu pracy

Post autor: Milman »

Nie wiem czy w zadaniu masz już podane średnioroczne tempo? W każdym razie liczy się go ze wzoru:
\(\displaystyle{ i_{g}= \sqrt[n-1]{ \frac{y_{n}}{y_{1}} }}\) czyli tutaj
\(\displaystyle{ i_{g}= \sqrt[5]{ \frac{1}{2}}}\).
Wtedy G=(i-1)*100% jeśli jest większe od 0 to wartość badanego zjawiska wzrosła, jeśli < 0 to wartość spadła w stosunku do bazowego o tyle procent.
Bimbi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2011, o 00:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Średnia stażu pracy

Post autor: Bimbi »

Dziękuje za wszelką pomoc ale pozostaje jeszcze jedna kwestia.

Dokonano 80 pomiarów zużycia benzyny w l/km Y przy różnej przędkości samochodu w km/h X
Wyniki zestawiono w tabeli korelacyjnej.Na jej podstawie obliczono
wariancję zużycia benzyny 1.96
wariancję prędkości 36
kowariancje 5.99
średnią arytmetyczną wariancji warunkowych zmiennej s^2 (y)=0.56
Oceń siłę zależności korelacyjnej obu cech
oceń kształt zależności zużycia benzyny względem prędkości samochodu

Jak to ruszyć ?
ODPOWIEDZ