Wartość z trendem obliczana na podstawie dwóch liczb

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
pgt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2010, o 15:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa

Wartość z trendem obliczana na podstawie dwóch liczb

Post autor: pgt »

Witam, głowię się nad pewnym tematem. Chodzi o wyznaczenie jednego uniwesalnego wzoru na obliczenie wartości z dwóch liczb, które już mam. Wartość ma być wyliczona na podstawie trendu z dwóch posiadanych wartości. Niby proste, ale w przypadku gdy pierwsza wartość jest większa od drugiej (ponad 2 razy) to szukana wartość będzie na minusie, a w moim przypadku nie wartość zawsze ma być dodatnia. Te liczby co znam to też są zawsze dodanie.
Czy można wyznaczyć 1 uniewsalny wzór aby liczył wartość z trendem gdy liczby rosną i gdy maleją tak aby nie spaść poniżej 0 ??

Np gdy mam 40 i 90 to np wyniki jest 140, a gdy jest 90 i 40 to wartość nie jest - 10 tylko jakaś dodatnia ??
pfauel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 26 lis 2009, o 01:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 9 razy

Wartość z trendem obliczana na podstawie dwóch liczb

Post autor: pfauel »

Wyznaczenie trendu na podstawie 2 elementów jest raczej mało sensowne.
Z tego co rozumiem to próbujesz na podstawie tych dwóch danych wyznaczyć funkcje liniową z której chcesz później szacować kolejne wartości. Skoro jednak elementy nie mogą wychodzić ujemne to już od razu widać, że regresja liniowa jest w tym miejscu nieprawidłowym wyborem.
Na pewno istnieje wiele funkcji które będą przechodzić dokładnie przez te dwa punkty i nie będą schodzić poniżej zera. Można wziąć funkcje kwadratową i przykładowo przy pomocy metody najmniejszych kwadratów dopasować do Twojego przypadku.
Ale tak jak napisałem na początku z 2 wartości nie wyznaczy się odpowiedniej funkcji, która mogłaby sensownie być użyta do szacowania jakiś wartości.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ