prawdopodobieństwo na podstawie statystyki

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
skaner1900
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2010, o 02:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wwo

prawdopodobieństwo na podstawie statystyki

Post autor: skaner1900 »

W sumie nie wiem, czy ten topic nie powinien się znaleźć w sąsiednim dziale "prawdopodobieństwo"...

Otóż tak:
Mamy pewną statystykę z próby o liczebności n respondentów. Zadano im pytanie "Czy kiedykolwiek w życiu wykonałeś czynność IKS?". Badane osoby stanowią pełen przekrój społeczeństwa od osób najmłodszych do najstarszych, z różnych klas społecznych, grup wyznaniowych itd itp. Równo 50% odpowiedziało "tak".

a) obliczyć prawdopodobieństwo, że przypadkowo wylosowana osoba w badanym społeczeństwie nigdy przez całe życie, aż do swojej śmierci nie wykona[-/ła] czynności IKS.
b) obliczyć to samo prawdopodobieństwo, jeśli odpowiedzi tak udzieliło 75% społeczeństwa. Czy jest to możliwe? O czym to świadczy?-- 17 lis 2010, o 23:50 --Co do wyniku, to właśnie ten podpunkt b) mnie myli... bo dla a) przypuszczam, że prawdopodobieństwo będzie rzędu P(A)>0,90 czy nawet 0,95, ale nie wiem co zrobić z b)?
Z tego co sam się orientuję, to wynik badania powyżej 50% świadczy o tym, że większość ludzi dokonuje tej czynności przed połową swojego życia, a dokładniej wartość oczekiwana opisująca wiek pierwszego dokonania czynności IKS jest mniejsza niż połowa średniej długości życia.
Ale na jakiej podstawie wysnuć wniosek o prawdopodobieństwie w obu przypadkach nie mam już bladego pojęcia.
skaner1900
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2010, o 02:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wwo

prawdopodobieństwo na podstawie statystyki

Post autor: skaner1900 »

czyżbym zadał za trudne pytanie?
ODPOWIEDZ