Funkcja tworząca momenty

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
nooby_one
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2010, o 12:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Funkcja tworząca momenty

Post autor: nooby_one »

Witam!

Mam problem z następującym zadaniem ze statystyki (zadanie nr 1 w tym roku, a ja już mam problemy )

Zadanie 1. Zmienna losowa \(\displaystyle{ $X$}\) ma rozkład \(\displaystyle{ $\Gamma(\alpha, \lambda)$}\) z parametrami \(\displaystyle{ $\alpha > 0$}\), \(\displaystyle{ $\lambda> 0$}\),
jesli ma gestość
\(\displaystyle{ $$g(x) = \frac{\lambda ^ \alpha}{\Gamma(\alpha)} x ^{\alpha - 1} e ^{-\lambda x} \textbf{1}_{(x>0)}$$}\)
Niech \(\displaystyle{ $X$}\) ma rozkład \(\displaystyle{ $\Gamma(\alpha, \lambda)$}\):
i) Oblicz funkcje tworzaca momenty zmiennej losowej \(\displaystyle{ $X$}\).
ii) Oblicz wartosc oczekiwana oraz wariancje zmiennej losowej \(\displaystyle{ $X$}\).
iii) Niech \(\displaystyle{ $X_1$}\) ma rozkład \(\displaystyle{ $\Gamma(\alpha, \lambda)$}\) oraz niech \(\displaystyle{ $X_2$}\) ma rozkład \(\displaystyle{ $\Gamma(\beta, \lambda)$}\). Oblicz rozkłady zmiennych losowych \(\displaystyle{ $Y := X_1 + X_2$}\) oraz \(\displaystyle{ $Z := \frac{X_1}{X1+X2}$}\)

Podejrzewam, że większość z Was jak spojrzy na to zadanie to mnie wyśmieje . Jednak proszę o w miarę szczegółowe rozwiązanie (szczególnie ppktu i).

Pozdrawiam
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Funkcja tworząca momenty

Post autor: luka52 »

By wyznaczyć funkcję generującą momenty należy obliczyć \(\displaystyle{ \mathbb{E} \left( e^{tX} \right)}\), czyli dla danego rozkładu będzie to:
\(\displaystyle{ \int_0^{+\infty} e^{tx} g(x) \; \mbox d x}\)
Podstaw dane i oblicz całkę.
Kolejne podpunkty to już jest wykorzystanie wyniku z i). Tj. funkcję generującą momenty można rozwinąć w szereg i skorzystać z interpretacji współczynników przy kolejnych potęgach zmiennej \(\displaystyle{ t}\).
nooby_one
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2010, o 12:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Funkcja tworząca momenty

Post autor: nooby_one »

hmm, no dobra, rzeczywiście proste...

ja myślałem, że muszę wyznaczyć dystrybuantę \(\displaystyle{ $Y = e^{tX}$}\), potem jej gęstość a dopiero potem scałkować \(\displaystyle{ $e^{tX}g_{e^{tX}}(x)$}\)... No i zgubiłem się w rachunkach

Dzięki wielkie!
ODPOWIEDZ