Która średnia największa

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
dusiaczek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 1 lis 2010, o 16:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Podziękował: 2 razy

Która średnia największa

Post autor: dusiaczek91 »

Udowodnić,że spośród średniej arytmetycznej, średniej geometrycznej, i średniej harmonicznej największa jest średnia arytmetyczna a najmniejsza średnia harmoniczna.

Bardzo proszę o szczegółowo pokazany tok myślenia
szw1710

Która średnia największa

Post autor: szw1710 »

Pokażę nierówność pomiędzy średnimi arytmetyczną i geometryczną. Wynika ona z nierówności Jensena dla funkcji wklęsłej \(\displaystyle{ f(x)=\ln x}\).

Nierówność Jensena dla funkcji wklęsłej:

\(\displaystyle{ f\left( \frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n}x_i \right)\ge\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n f(x_i)}\)

Ta nierówność może zostać zapisana dużo ogólniej, ale taka wersja mi wystarczy.

Weźmy teraz funkcję wklęsłą \(\displaystyle{ f(x)=\ln x}\) oraz liczby dodatnie \(\displaystyle{ x_1,\dots,x_n}\). Wobec nierówności Jensena mamy więc

\(\displaystyle{ \ln\left( \frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n}x_i \right)\ge\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n \ln x_i\\
\ln\left( \frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n}x_i \right)\ge\frac{1}{n}\ln(x_1\dots x_n)\\
\ln\left( \frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n}x_i \right)\ge\ln\sqrt[n]{x_1\dots x_n}}\)


Teraz podnosimy \(\displaystyle{ e}\) do potęg jak powyżej i korzystamy z tego, że funkcja wykładnicza jest rosnąca i mamy co trzeba:

\(\displaystyle{ \frac{1}{n} \sum_{i=1}^{n}x_i\ge\sqrt[n]{x_1\dots x_n}}\)

Nierówność pomiędzy średnimi geometryczną a harmoniczną wynika z powyższej zastosowanej do odwrotności \(\displaystyle{ \frac{1}{x_1},\dots,\frac{1}{x_n}}\) zamiast do \(\displaystyle{ x_1,\dots,x_n}\).
Ostatnio zmieniony 9 lis 2010, o 22:35 przez szw1710, łącznie zmieniany 1 raz.
dusiaczek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 1 lis 2010, o 16:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Podziękował: 2 razy

Która średnia największa

Post autor: dusiaczek91 »

a może da się jakoś prościj, bo nie wiem czy będe to w stanie ogarnąć?
szw1710

Która średnia największa

Post autor: szw1710 »

Dla mnie to jest najprostsze Z nierownością Jensena mam do czynienia codziennie. Może któryś z młodszych kolegów, nie skażonych rutyną, poda rozwiązanie nie odwołujące się do wiedzy, którą trzeba posiąść. Chociaż nierówność Jensena wykłada się na studiach matematycznych zaraz w pierwszym semestrze analizy, gdy poznaje się funkcje wypukłe.

Nierówność Jensena dla funkcji wypukłej: jeśli \(\displaystyle{ f:D\to\mathbb{R}}\) jest wypukła, gdzie \(\displaystyle{ D}\) jest wypukłym podzbiorem rzeczywistej przestrzeni liniowej, to dla każdych \(\displaystyle{ n\in\mathbb{N}}\), \(\displaystyle{ x_1,\dots,x_n\in D}\), \(\displaystyle{ t_1,\dots,t_n\ge 0}\) takich, że \(\displaystyle{ t_1+\dots+t_n=1}\), mamy

\(\displaystyle{ f\left( \sum_{i=1}^nt_ix_i\right)\le\sum_{i=1}^nt_if(x_i)}\)

Funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest wklęsła, gdy \(\displaystyle{ -f}\) jest wypukła. Stąd nierówność Jensena odwraca się dla funkcji wklęsłych i jest jak w pierwszym moim poście. Tam stosowałem szczególne wagi - wszystkie \(\displaystyle{ \frac{1}{n}}\). Można rozumowanie powtórzyć dla ogólnej nierówności Jensena dostając nierówności dla średnich ważonych.
Ostatnio zmieniony 9 lis 2010, o 22:42 przez szw1710, łącznie zmieniany 1 raz.
dusiaczek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 1 lis 2010, o 16:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Podziękował: 2 razy

Która średnia największa

Post autor: dusiaczek91 »

niestety ja ich jeszcze nie poznałam
szw1710

Która średnia największa

Post autor: szw1710 »

Zobacz post wyżej - dopisałem o nierówności Jensena. Można ją też przyjąć za definicję funkcji wypukłej. Tak naprawdę definicję wypukłości mamy dla \(\displaystyle{ n=2}\) i okazuje się, że nierówność Jensena dla \(\displaystyle{ n=2}\) jest równoważna nierówności Jensena dla dowolnego \(\displaystyle{ n}\).

Funkcja \(\displaystyle{ f:D\to\mathbb{R}}\) jest wypukła (realia jak w poprzednim poście), gdy

\(\displaystyle{ f\left( tx+(1-t)y\right)\le tf(x)+(1-t)f(y)}\)

dla wszystkich \(\displaystyle{ x,y\in D}\), \(\displaystyle{ t\in [0,1]}\).
ODPOWIEDZ