Zróżnicowanie płac. Wariancja?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
vikinia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 24 sie 2010, o 22:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Zróżnicowanie płac. Wariancja?

Post autor: vikinia »

Dopiero zaczynam swoją przygodę ze statystyką i już na początku trafiłam na zadanie za które nie wiem jak się zabrać. Chciałam policzyć współczynniki zmienności ale jak to zrobić dla przedziałów, w dodatku niedomkniętych? Pomocy!!! Oto zadanie:

W badaniu rozkładu płac z czerwca 1997 roku ustalono, że: 25% najniższych płac było zawartych w przedziale od 370 do 590 zł; płaca środkowa była równa 850 zł, a 25% najwyższych płac stanowiły kwoty nie mniejsze niż 1140 zł. Natomiast w 1999r w czerwcu 25% najniższych płac było zawartych w przedziale od 470 do 690 zł; płaca środkowa była równa 950 zł, a 25% najwyższych płac stanowiły kwoty większe od 1240 zł. W którym roku było większe zróżnicowanie płac?

Z góry dziękuję:)
szw1710

Zróżnicowanie płac. Wariancja?

Post autor: szw1710 »

Dane, jakimi dysponujesz, wskazują na to, że trzeba użyć miar pozycyjnych

Dla roku 1997
25% najniższych płac było zawartych w przedziale od 370 do 590 zł
Stąd \(\displaystyle{ Q_1=590}\) (pierwszy kwartyl)
płaca środkowa była równa 850 zł
\(\displaystyle{ Me=850}\) (mediana)
25% najwyższych płac stanowiły kwoty nie mniejsze niż 1140 zł
\(\displaystyle{ Q_3=1140}\) (trzeci kwartyl)

Na podstawie tych danych można wyznaczyć pozycyjny współczynnik zmienności \(\displaystyle{ \frac{Q}{Me}}\),

gdzie \(\displaystyle{ Q=\frac{Q_3-Q_1}{2}}\) jest tzw. odchyleniem ćwiartkowym.

Dla roku 1999 analogicznie. Im większy współczynnik zmienności, tym większe zróżnicowanie.
vikinia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 24 sie 2010, o 22:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Zróżnicowanie płac. Wariancja?

Post autor: vikinia »

Rzeczywiście to nie było zbyt skomplikowane. Wielkie dzięki za pomoc:)
ODPOWIEDZ