Próba, Rozkład Normalny

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
daniel_03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 9 paź 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czajków
Pomógł: 5 razy

Próba, Rozkład Normalny

Post autor: daniel_03 »

Mam pewien problem a mianowicie taki, że mam próbę składającą się z 22 elementów policzyłem średnia i wariancję teraz chciałbym sprawdzić czy jest to rozkład normalny (metodą graficzną ). Proszę o wskazówki jak dalej postępować aby pokazać że jest to rozkład normalny bądź nie.
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Próba, Rozkład Normalny

Post autor: sushi »

lepiej policzyc wskaźnik mowiacy o asymetrii, w tablicach metematycznych wystepuje \(\displaystyle{ A_1}\) lub \(\displaystyle{ A_2}\) lub \(\displaystyle{ A_3}\) w zależności od tego jaki jest szereg oraz jakie masz dane
Awatar użytkownika
daniel_03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 9 paź 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czajków
Pomógł: 5 razy

Próba, Rozkład Normalny

Post autor: daniel_03 »

Bardziej mi chodzi o to jak na podstawie średniej i wariancji dopasować parametry dla rozkładu Normalnego. Po prostu potrzebuje zrobić Histogram ale w elementarny sposób nie za pomocą programu typu Excel czy Statistica.
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Próba, Rozkład Normalny

Post autor: sushi »

no to rób histogram, nikt nie broni, a wariancji pod nic nie podepniesz na rysunku, a potem otworz na strone z rozkladem normalnym i patrz czy jest taki sam
Awatar użytkownika
daniel_03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 9 paź 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czajków
Pomógł: 5 razy

Próba, Rozkład Normalny

Post autor: daniel_03 »

wiem ale jak podstawiłem wariancje i średnią do rozkładu normalnego to wyszły mi jakieś głupoty i dlatego pytam co i jak. Może robię coś źle:( sushi Proszę o wskazówki.
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Próba, Rozkład Normalny

Post autor: sushi »

podaj jakie sa elementy

tak jak pisalem, ja bym policzyl wskaźnik asymetrii i by bylo wiadomo czy rozklad jest symetryczny czy jest asymetria lewo - prawoskośna,

czy tez policzyl z odpowiednich testów ( jak dobrze pamietam test Kołmogorowa lub CHi kwadrat) na to czy rozklad jest rozkladem normalnym

jak juz robisz histogram punktowy to polacz linia punkty i zobacz czy jest wykres symetryczny
jak juz robisz histogram słupkowy to polacz linia srodki słupków i zobacz czy jest wykres symetryczny
Awatar użytkownika
daniel_03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 9 paź 2009, o 12:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czajków
Pomógł: 5 razy

Próba, Rozkład Normalny

Post autor: daniel_03 »

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ