Szereg rozdzielczy i średnia

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2005, o 14:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Szereg rozdzielczy i średnia

Post autor: ola »

Witam

mam parę watpliwości co do mojego rozwiązania zadania. Otóż mam zbiór wieku pracowników - wartości 20, 21, 22, 23, 24, 25. Razem jest 19 elementów w próbie. Należy utworzyć szereg rozdzielczy o rozpiętości przedziałów 2 lata.
Utworzyłam 3 klasy o przedziałach 19,5-21,5; 21,5-23,5 oraz 23,5-25,5.
Program Statgraf natomiast wyliczył mi trzy klasy o przedziałach 20-21,67; 21,67-23,33 oraz 23,33-25.
Czy może mi ktoś pomóc, który z tych szeregów jest poprawny?

Utworzyłam z tego zbioru też szereg szczegółowy oraz policzyłam średnie arytmetyczne dla obydwu. Prosiłabym o podpowiedź do pytania, która ze średnich jest dokładniejsza i dlaczego.
Wydaje mi się, iż z szeregu szczegółowego, ponieważ tutaj liczy się wartość ze wszystkich elementów osobno, dlatego wynik jest dokładniejszy. Czy dobrze myślę?

Bardzo proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Szereg rozdzielczy i średnia

Post autor: Lady Tilly »

Wartość średniej zależy nie od liczebności klas, lecz od ich wzajemnej proporcji. W praktyce oznacza to, że można ją również wyznaczyć na podstawie wskaźników struktury. W szeregach rozdzielczych przedziałowych wartości cechy w każdej klasie nie są jednoznacznie określone, ale mieszczą się w pewnym przedziale. Możemy jednak przyjąć umownie, że wartości cechy wewnątrz każdego przedziału rozłożone są równomiernie, a wówczas środek przedziału jest jednocześnie średnią wartością cechy w przedziale. Środek przedziału klasowego obliczamy jako średnią arytmetyczną prostą górnej i dolnej granicy danego przedziału. Otrzymana w ten sposób wartość jest oczywiście pewnym przybliżeniem wartości cechy. Stąd te rozbieżności. Tzn. oba obliczenia nie muszą być błędne lecz dokładniejsze jest posługiwanie się szeregiem szczegółowym.
ODPOWIEDZ