Statystyka - kilka zadań

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
mailman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Statystyka - kilka zadań

Post autor: mailman »

Mam pięć zadań ze statystyki. Początkowo wydawały mi się proste, lecz z czasem utknąłem praktycznie na każdym. Każda pomoc mile widziana.

1. Oblicz średnią arytmetyczną zestawu liczb 2, 3, 4, x, y, 8, 9, 10, wiedząc, że mediana tego zestawu jest równa 4,5, a dominanta wynosi 4.

2. Samochód pana Andrzeja spala zimą 7,5 litra benzyny na 100 km, natomiast w pozostałych porach roku w sumie o 1,2 litra mniej. Wiedząc, że pan Andrzej przejeżdża zimą dwa razy mniej kilometrów niż w pozostałych porach roku, oblicz średnie roczne zużycie benzyny przez jego samochód na 100 km.

3. Określ dominantę i medianę podanego w tabeli zestawu danych. Oblicz średnią arytmetyczną tego zestawu.

Wartość 1 | 3 | 5 | 7 |
Liczba wskazań 2 | 7 | 4 | 5 |

4. Na diagramie przedstawiono liczbę goli strzelonych przez pewnego hokeistę w dziesięciu meczach. Oblicz średnią arytmetyczną oraz odchylenie standardowe liczb strzelonych goli.

Diagram: Oś Y = liczba goli (od 1 do 5), oś X = liczba meczów (od 1 do 4)

Liczba meczów 1 odpowiada liczbie goli 5
Liczba meczów 2 odpowiada liczbie goli 1
Liczba meczów 3 odpowiada liczbie goli 4
Liczba meczów 4 odpowiada liczbie goli 2

5. W klasie jest 30 uczniów. Podczas klasówki jeden uczeń był nieobecny. Średnia ocen z klasówki wyniosła 4, a ich odchylenie standardowe 1. Po powrocie do szkoły nieobecny uczeń napisał klasówkę i otrzymał ocenę 1. Oblicz średnią arytmetyczną i odchylenie standardowe ocen z tej klasówki dla całej klasy.
ODPOWIEDZ