Rozkład normalny

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
U_M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2010, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rozkład normalny

Post autor: U_M »

Mam ciąg n=100 pomiarów o wartości średniej m=2,28252 i odchyleniem standardowym b=0,0626. Po wprowadzeniu zestandaryzowanej zmiennej u=\(\displaystyle{ \frac{x-m}{b}}\), u∈[-5,5] i zastosowaniu wzoru \(\displaystyle{ f(x)=\frac{1}{b\sqrt{2 \pi }} e^{- \frac{u ^{2} }{2} }}\) otrzymuję następujący wykres:



Mam wątpliwości związane z tym wynikiem, gdyż nie jestem pewny, czy funkcja rozkładu nie powinna przyjmować wartości z zakresu [0,1] (pierwszy raz liczę coś takiego) Czy się mylę? Czy jest tu jakiś błąd?

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Rozkład normalny

Post autor: scyth »

u ma rozkład N(0,1) - wzór na gęstość jest inny niż ten, który podałeś ("nowe" odchylenie standardowe jest równe jeden).
U_M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2010, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rozkład normalny

Post autor: U_M »

Przyznaję, że tego właśnie nie rozumiem... dla b=1 mam wzór \(\displaystyle{ f(x)=\frac{1}{\sqrt{2 \pi }} e^{- \frac{u ^{2} }{2} }}\), który dla u∈[-5,5] w zasadzie nie zależy od żadnego parametru i byłby taki sam dla dowolnych wyników.

Chyba, że po prostu rozkład wraz z wykresem jest taki sam dla każdych wyników... czyli w takim razie mam poprzestać na wykresie funkcji rozkładu od wartości pomiarów? (i ten wykres, jak rozumiem, może przyjmować wartości powyżej 1?)
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Rozkład normalny

Post autor: scyth »

Przecież \(\displaystyle{ \frac{1}{b\sqrt{2 \pi }} \neq \frac{1}{\sqrt{2 \pi }}}\), wykres będzie "niżej". Nie wiesz jak ma wyglądać wykres gęstości rozkładu N(0,1)? Nigdy nie przyjmuje wartości 1, co więcej, największą jej wartością jest równa... \(\displaystyle{ \frac{1}{\sqrt{2 \pi }} \approx 0,4}\)!
U_M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2010, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rozkład normalny

Post autor: U_M »

Czyli podsumowując, mamy dwa wzory:

A) \(\displaystyle{ f(x)=\frac{1}{b\sqrt{2 \pi }} e^{- \frac{u ^{2} }{2} }}\)

B) \(\displaystyle{ f(x)=\frac{1}{\sqrt{2 \pi }} e^{- \frac{u ^{2} }{2} }}\)

Gdzie \(\displaystyle{ u=\frac{x-m}{b}}\) (czyli pakujemy to b=1 tylko do amplitudy exponenty, a nie do jej arguemntu, gdzie zostaje stara wartość)

Przy czym rozkład Gaussa określam wzorem B), tak?
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Rozkład normalny

Post autor: scyth »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale powiem, że:
a) zły wzór
b) dobry wzór
O to Ci chodziło?
U_M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2010, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Rozkład normalny

Post autor: U_M »

Cóż, chyba tak. Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ