szereg przedziałowy, asymetria ...

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
paulina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 wrz 2006, o 21:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ustroń

szereg przedziałowy, asymetria ...

Post autor: paulina »

Witam, to mój pierwszy post na forum
Za kilka dni mam zaliczenie z podstaw statystyki, z przerażeniem czytam książki i męczę się nad zadaniami... czasem jednak natrafiam na duże znaki zapytania...
Proszę o pomoc i małe konsultacje mądrzejszych od siebie !!!!

po pierwsze:
jak dokonać analizy ze wzg. na zróżnicowanie i asymetrię jeśli mamy do czynienia z szeregiem przerdziałowym niedomkniętym ??

po drugie:
jak obliczyć miary asymetrii w szeregu przedziałowym niedomkniętym ?? bo chyba nie da się wyliczyć średniej srytmetycznej ??

po trzecie:
jak interpretować As ?? jeśli mam As= 0,22 czyli jest słaba prawostronna i co dalej?

To narazie tyle, jutro podczas kolejnych zadań pewnie pojawią się kolejne niewiadome...
Z góry dziękuję za pomoc, bo dla Was to pewnie pesteczka ...

[ Dodano: 11 Wrzesień 2006, 09:48 ]
Dziękuję wszystkim za pomoc... ??:
Ostatnio zmieniony 9 wrz 2006, o 21:55 przez paulina, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

szereg przedziałowy, asymetria ...

Post autor: Lady Tilly »

Możesz np. zastosować miary asymetrii oparte na pozycyjnych miarach badania struktury, czyli na kwartylach. Zauważ, że np. wartość środkowa nie zależy od wartosci krańcowych. Bierzesz przeciesz pod uwagę skumulowaną liczbę odpowiadającą danemu kwartylowi oraz tylko ten przedział, w którym występuje dany kwartym. Masz jedynie problem wtedy, gdy zbiorowość jest bardzo mała lub przedziały klasowe są bardzo duże. Jezeli natomiast liczebność w przedziałach otwartych jest niewielka - nie wieksza niż 5% badanej zbiorowości - mozna te przedziały domknąć taką długością, jaka jest w sąsiednich przedziałach klasowych. Jest jeszcze jeden "wybieg". Jeżeli liczebność otwartego przedziału klaowego jest w odniesieniu do wielkosci liczebności całej zbiorowości niewielka (poniżej 1%) to mozna wyłączyć ten przedział z badań.
ODPOWIEDZ