Interpretacje zmiennych

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

Witam serdecznie,

Mam problem z interpretacjami podanych zmiennych:

Mediana, Modalna, Kwartyl 1 i trzeci, Współczynnik zmienności oraz typowy przedział zmienności

Z góry dziękuje za pomoc Pozdrawiam
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Interpretacje zmiennych

Post autor: M_L »

Kod: Zaznacz cały

http://www.ekonometria.4me.pl/statystyka2.htm
\(\displaystyle{ +}\) google\(\displaystyle{ =}\)wiele, wiele więcej

No chyba, że o coś konkretnie chcemy zapytać.
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

hmmm...no to tak:

Modalna jest to wartośćnajczęściej wystepująca w zbiorze czyli np. jezeli w klasie mamy takie oceny ze sprawdzianu 1,2,2,2,3,3,4 to modalnaoznacza tyle, ze najwięcej osób dostało ocenę 2

natomiast co do mediany w tym samym przykladzie wynosi ona 2 ale co t oznaczy to nie wiem??

\(\displaystyle{ Q_{1}=2}\) i co znaczy te 2 ?? ze o co chodzi
\(\displaystyle{ Q_{3}=3}\) i co znaczy te 3??
\(\displaystyle{ V_{s}= \frac{1}{4}}\) tez nie wiem co to znaczy
oraz typowy przedział zmienności wynosi:
\(\displaystyle{ 1,5< x_{typ}<2,5}\) i co to znaczy??

Jeżeli się przy okazji pomyliłem przy obliczeniach to jak mozecie to poprawcie mnie i bardzo prosze o wytlumaczenie mi tych interpretacji ??
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Interpretacje zmiennych

Post autor: M_L »

Żeby zinterpretować wyniki, tak naprawdę wystarczy wiedzieć, co oznaczają i jak definiowane są te konkretne miary;) Zerknij link wyżej +
A teraz konkretnie, co do Twojego zadania:

\(\displaystyle{ Me=2}\) oznacza tyle co, 50% uczniów otrzymało ocenę 2 lub mniej, pozostałe 50% otrzymało ocenę 2 lub więcej.

\(\displaystyle{ Q_1=2}\) 1/4 studentów otrzymała ocenę 2 i mniej, zaś 3/4 studentów otrzymała ocenę 2 i więcej; bo:
Q_3:    
\(\displaystyle{ Q_2=Me}\) połowa uczniów otrzymała ocenę nie większą niż 2, zaś druga otrzymał ocenę większą niż 2;
Q_2:    
\(\displaystyle{ Q_3=3}\) 3/4 uczniów otrzymała ocenę nie większą niż 3, zaś 1/4 otrzymała ocenę 3.
Q_3:    
\(\displaystyle{ V_s}\) to współczynnik zmienności jest to relacja dwóch wielkości...(jakich? co przedstawiających?), spróbuj sam

a typowy przedział zmienności, no spróbuj...
Tak jak widać wyżej zinterpretowanie wyników, to nic innego jak tylko znajomość definicji;)
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

no wiem, że jeżeli:

\(\displaystyle{ V_{s}>10%}\) to jest on statystycznie istotny, natomiast co do definicji, która brzmi "Współczynnik zmienności to klasyczna miara zróżnicowania rozkładu cechy." nie potrafie powiedziec jaka jest interpretacja wyniku, ale jeżeli miałbym próbować to powiedziałbym,żę zróżnicowanie badanej próbki jest zróżnicowane hehe

a co do Typowego przedziału zmienności to powiedziałbym,że włanienajwiększe zróznicowanie badnaej próbki mieści się włąnie w tym przedziale, ale wydaje mi sie ze jest to źle... Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Interpretacje zmiennych

Post autor: M_L »

Przedział \(\displaystyle{ [\overline{x}-s, \overline{x}+s]}\)nazywamy typowym przedziałem zmienności. W przedziale tym mieszczą się około 2/3 wszystkich wartości....

\(\displaystyle{ V_{s}>10\%}\) (zjadło Ci się procencik )Określa on zróżnicowanie (niejednorodność) cechy. Jest wielkością niemianowaną. Jeśli jest poniżej 10%, to cecha wykazuje zróżnicowanie statystycznie nieistotne. Jak jest u Ciebie?
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

czyli ten typowy przedział zmienności pokazuje w jakim przedziale jest największe skupienie wsyzstkich badanych prób??

a co do wspolczynnika zmiennosci jego interpretacja jest tylko to czy jest on statystycznie istotni czy tez nie, a wiec w moim przypadku \(\displaystyle{ V_{s}= \frac{1}{4} \cdot 100 \% =25 \%}\) a wiec cechy sa statystycznie istotne??
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Interpretacje zmiennych

Post autor: M_L »

Ale zaraz zaraz, ktoś tu chyba nie liczył wariancji, odchylenia i średniej, co? Wcześniej nie sprawdziłam wyników, teraz widzę, że są złe. Jak wyznaczyłeś współczynnik zmienności? Skąd dane, które podstawiłeś do wzoru?

\(\displaystyle{ V_{s}= \frac{1}{4}}\)?
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

no na współczynnik zmienności mam jakies dwa wzory:

\(\displaystyle{ V_{s}= \frac{s}{\overline{x} }\cdot 100 \%}\)

oraz

\(\displaystyle{ V_{q}= \frac{Q}{Me} \cdot 100 \%}\)

i korzystalem z tego drugiego?
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Interpretacje zmiennych

Post autor: M_L »

Ok ...jest ok, wszystko przez Twoje oznaczenie, to mnie zmyliło, bo pisałeś \(\displaystyle{ V_s=...}\), dlatego mi nie grało wcześniej
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

hmm...no obliczylem to tak

\(\displaystyle{ Q= \frac{ Q_{3}- Q_{1} }{2}= \frac{3-2}{2}= \frac{1}{2}}\)
\(\displaystyle{ V_{s}= \frac{Q}{Me}= \frac{ \frac{1}{2} }{2}= \frac{1}{2} \cdot \frac{1}{2}= \frac{1}{4}}\)

źle cos jest??
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Interpretacje zmiennych

Post autor: M_L »

Zobacz wyżej, edytowałam pisałeś ciągle, że korzystasz ze wzoru \(\displaystyle{ V_s}\) a de facto liczysz z innego..
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

aha, juz rozumiem, a co do tej mojej interpretacji jest ok??
basket164 pisze:czyli ten typowy przedział zmienności pokazuje w jakim przedziale jest największe skupienie wsyzstkich badanych prób??

a co do wspolczynnika zmiennosci jego interpretacja jest tylko to czy jest on statystycznie istotni czy tez nie, a wiec w moim przypadku \(\displaystyle{ V_{s}= \frac{1}{4} \cdot 100 \% =25 \%}\) a wiec cechy sa statystycznie istotne??
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Interpretacje zmiennych

Post autor: M_L »

Nie \(\displaystyle{ V_s}\), bo \(\displaystyle{ V_s}\) przyjmie inną wartość, to ważne. Ale jeśli chodzi o sam fakt, że współczynnik przyjmie wartość \(\displaystyle{ 25\%}\) to faktycznie cecha wykazuje zróżnicowanie statystycznie istotne bo \(\displaystyle{ 25\%> 10\%}\).
basket164
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 6 lip 2009, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Interpretacje zmiennych

Post autor: basket164 »

no to nie wiem totalnie jak mam ten wspolczynnik zmiennosci zinterpretowac??!!
ODPOWIEDZ