Wahania sezonowe

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
gregoire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 sie 2006, o 08:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Pomógł: 3 razy

Wahania sezonowe

Post autor: gregoire »

Przeprowadzono badanie dynamiki obrotów w sklepach spożywczych w ostatnich pięciu latach.
Otrzymano trend roczny postaci \(\displaystyle{ \qquad \hat y_{t}=100+50t \qquad (\sum t=0) \qquad}\)
oraz kwartalne absolutne poziomy wahań sezonowych: \(\displaystyle{ 6, -1, -21, 16}\)
Jakiego poziomu obrotów należy oczekiwać w poszczególnych kwartałach roku \(\displaystyle{ t=n+1}\)
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Wahania sezonowe

Post autor: Lady Tilly »

Czyli tak ; myślę ze to co podałeś należy tak interpretowac;
masz podany ogólny trend roczny współczynnik kierunkowy posiada określoną interpretację i określa przeciętny wzrost obrotów w sklepach spożywczych, który wynosi 50. Natomiast wydaje mi się, że 100 oznacza wartość w roku pierwszym czyli bazowym. Przewżnie to tak oznacza. Z kolei absolutne poziomy wahań sezonowych oznacza ile przeciętnie w każdym kwartale na + lub na - odchylały się poszczególne wielkości od ogólnej tendencji rozwojowej. tak ja to widzę. Z resztą sa różne metody badania wahań sezonowych. Osobiście korzystam z metody jednoimiennych podokresów sezonowych.
ODPOWIEDZ