Test chi^2 dla rozkładu normalnego i jednostajnego

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
jimmy86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 lut 2010, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Test chi^2 dla rozkładu normalnego i jednostajnego

Post autor: jimmy86 »

Witam. Mam gorącą prośbę. Potrzebuję aby ktoś zerknął na poniższy plik i zobaczył gdzie jest jakiś błądw rozwiązaniu. W zadaniu są podane pewne liczby. Trzeba sprawdzić 2 hipotezy wykonując test Ch^2: czy pochodzą z rozkładu normalnego, oraz czy pochodzą z rozkładu jednostajnego na przedziale [2,4]. Jest dodatkowo drugie pytanie ale to wszystko w tym pliku.
Zrobilem szereg rozdzielczy, policzylem p_i dla rozkładu normalnego oraz całą reszte. Wartość Chi^2 wyszła 89,.. Zbiór krytyczny wyszedł [36,...niesk), wiec odrzucamy hipoteze bo wartosc 89 wpada do tego zbioru.
Dla rozkladu jednostajnego to samo. Wyszlo 34 więc nie wpada do zbioru krytycznego, zatem przyjmujemy hipoteze że dane pochodza z rozkładu jedn. na przedziale [2,4].
Pytanie dodatkowe: Oprócz weryfikacji obu hipotez ocenić (na podstawie wyników), która z nich jest bardziej prawdopodobna. Odpowiedź uzasadnić.
Jedyne co wiem to to że gdzies jest błąd ale nie wiem gdzie. Czy dobrze policzylem wartosci p_i dla rozkłądu normalnego i jednostajnego (na [2,4]) ??
Dla rozkładu normalnego zastosowałem formule z excela =rozklad.normalny
(y_i;średnia;odchyleniestandardowe;1)-rozklad.normalny(y_i-1;średnia;odchyleniestandardowe;1)
Dla jednostajnego użyłem wzoru z gęstości: [(y_i - 2)-(y_i-1 - 2)]/(4-2)
gdzie y_i-1 to lewy kraniec przedzialu z szeregu rozdzielczego, a y_i to prawy kraniec przedziału.
Pomóżcie prosze. Jeszcze dzisiaj musze znaleźć błąd w rozwiązaniu.
Czekam na odpowiedzi pozdrawiam.
.... Jak ktos z Was nie moze sciagnac pliku excelowskiego to piszcie, podawajcie maile albo gg to będe podsylal ten plik.
ODPOWIEDZ