p-wartość

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
katharinaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 sie 2006, o 21:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gliwice

p-wartość

Post autor: katharinaa »

P-wartość,czy ktoś wie jak ją policzyć?mam zadanie i nie mogę wpaść na pomysł jak uzyskać ten wynik,bardzo prosze o pomoc.
ZADANIE
Wykonano 100 rzutów kostką do gry i otrzymano następujące wyniki:

xi 1 2 3 4 5 6
ni 16 19 9 17 25 14

Czy istnieją podstawy do odrzucenia hipotezy, iż rzuty były wykonywane „uczciwą” kostką, czyli do odrzucenia hipotezy o jednostajności rozkładu, p_{1}^{0}=p_{2}^{0}=...=p_{6}^{0} =1/6?

Rozwiązanie:
H_{0}:czekiwane liczności są takie same dla wszystkich kategorii i wynoszą 16,66.
Otrzymujemy zatem :
T(statystyka)=8,48
Statystyka Tma w przybliżeniu rozkład chi kwadrat z 5 stopniami swobody. Ostatecznie szukana p – wartość wynosi 0,12, a więc wynik .

I ogólnie,w jaki sposób wyznaczamy p-wartość. Wiem, że jest to najmniejszy poziom istotności, przy którym zaobserwowana wartość statystyki testowej prowadzi do odrzucenia hipotezy zerowej ale jak to wyglada obliczeniowo?
dzieki bardzo tym którzy mi pomoga
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

p-wartość

Post autor: Lady Tilly »

Musisz pamiętać o tym, że:
P-wartość to w statystycznym testowaniu hipotez, najmniejszy poziom istotności testu dla którego hipoteza zerowa jest odrzucana.
Znajomość p-wartości pozwala przeprowadzić testowanie dla dowolnego poziomu istotności:
-Jeśli p-wartość jest mniejsza bądź równa poziomowi istotności to odrzucamy hipotezę zerową
-Jeśli p-wartość jest większa od poziomu istotności, to nie ma podstaw do odrzucenia hipotezy zerowej
1) Przed przystąpieniem do testowania należy wybrać poziom istotności \(\displaystyle{ \alpha}\).
2) Odrzucamy H0 gdy statystyka testowa jest istotna, tzn. znajdzie się w obszarze odrzuceń
3) Obszar odrzuceń to zbiór wartości w ``ogonie’’ rozkładu Studenta taki, że całka z gęstości rozkładu Studenta po tym zbiorze wynosi \(\displaystyle{ \alpha}\).
4) Może się zdarzyć, że hipoteza odrzucona na poziomie istotności \(\displaystyle{ \alpha=0,05}\) nie będzie odrzucona jeżeli użyjemy \(\displaystyle{ \alpha=0,01}\) .
5) P-wartość można obliczyć przy pomocy komputera, korzystając z dystrybuanty rozkładu Studenta.
6) P-wartość można także zgrubnie oszacować korzystając z tablic rozkładu Studenta. W tym wypadku należy wyszukać wartości krytyczne najbliżej ograniczające zaobserwowaną wartość statystyki. Szukana P-wartość leży wewnątrz odcinka wyznaczonego przez poziomy istotności odpowiadające wyszukanym wartościom krytycznym.
ODPOWIEDZ