Interpretacja poziomu istotności

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
Misery Slave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 28 cze 2006, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 4 razy

Interpretacja poziomu istotności

Post autor: Misery Slave »

Mam mały kłopot. Badam dopasowanie danych pomiarowych do rozkładu normalnego testem Chi�.
I wychodzi mi, ze dla poziomu istotności a=5% X�kryt X� z proby.
Czyli jak to rozumieć!?
Czy nie powinno być tak, że skoro dla a=0.1% jest spełniony warunek X�kryt>X�prob.
to tym bardziej powinien być spełniony dla a=5%?
Prosiłbym o jakąś ludzką interpretację tego co nazywamy poziomem istotności, bo w żadnej z 6 książek nie znalazłem definicji pozwalajacej to zrozumieć (w necie też nie bardzo).
Wszędzie jest napisane, ze im mniejszy poziom istotnosci to tym pewniejsze, ze nie popełniamy błędu I, no ale skoro na niskim poziomie istotności nie popelniamy błędu to na wyższym chyba tym bardziej nie powinniśmy go popełnić?

PS: przy okazji prosiłbym o wytłumaczenie obszarów krytycznych
Awatar użytkownika
PawelJan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 971
Rejestracja: 18 sie 2005, o 12:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oleszyce/Kraków
Pomógł: 209 razy

Interpretacja poziomu istotności

Post autor: PawelJan »

Poziom istotności to prawdopodobieństwo popełnienia błędu I rodzaju, czyli odrzucenia hipotezy prawdziwej.

Jeśli jest większy, mamy większe p-o odrzucenia hipotezy prawdziwej, jeśli mniejszy - mniejsze.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Interpretacja poziomu istotności

Post autor: Lady Tilly »

Obszar krytyczny - obszar znajdujący się zawsze na krańcach rozkładu. Jeżeli obliczona wartość statystyki testowej znajdzie się w tym obszarze to weryfikowaną hipotezę H0 odrzuca się.
ODPOWIEDZ