srednia arytmetyczna z przedzialow

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
pimp600
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2010, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3miasto

srednia arytmetyczna z przedzialow

Post autor: pimp600 »

Witam byłby mi ktoś w stanie pomoc w rozwiązaniu tego zadania? Uratowałoby mi to życie.
(głównie chodzi mi o sposób wyliczenia średniej arytmetycznej)

Analiza poziomu wynagrodzenia losowo wybranych pracowników zatrudnionych w transporcie w październiku 2006 roku przeprowadzona w listopadzie 2006 roku dostarczyła następujących informacji:

Wynagrodzenie
(w tyś. zł) Liczba
pracowników
1,4 – 1,8 40
1,8 – 2,2 60
2,2 – 2,6 20
2,6 – 3,0 10
razem 130

1. Jednostką badania jest ……………………
2. Cechą stała czasową jest ………………….
3. Cechą zmienną badania jest…………………. Jest to cecha…………………..
4. Określ typ szeregu statystycznego………………………….Można go przedstawić na wykresie powierzchniowym zwanym ………………………..
5. Za pomocą miar klasycznych oceń poziom przeciętny.





6. Za pomocą miar klasycznych oceń dyspersję.




7. Wynagrodzenie wynoszące 1,7 tys. zł należy określić jako niskie/typowe/wysokie w badanej zbiorowości.


8. Obliczyć i podać interpretację dominanty (podaj obliczenia)




9. Ocenić asymetrię rozkładu (podaj obliczenia)




10. Oszacować poziom wynagrodzenia 25% pracowników o najwyższym wynagrodzeniu (podaj obliczenia)



11. Przeciętne wynagrodzenie 200 losowo wybranych pracowników zatrudnionych w budownictwie wynosi 2,6 tys. zł, wariancja 0,1225 (tys. zł)2, a najwięcej pracowników miało wynagrodzenie wynoszące 2,8 tyś zł.

a) ocenić dyspersję wynagrodzenia tej grupy pracowników (podać wartość i interpretację odpowiednich miar)



b) Większe natężenie dyspersji występuje w transporcie/budownictwie
ponieważ…………………………………

c) większość pracowników ma wynagrodzenie poniżej poziomu średniego w transporcie/budownictwie ponieważ …………………………………………………………

d) Oblicz wysokość średniego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w transporcie i budownictwie łącznie (podaj obliczenia).
ODPOWIEDZ