Nierówne przedziały - DOMINANTA

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
iowka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2006, o 23:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok

Nierówne przedziały - DOMINANTA

Post autor: iowka »

Hej. Mam problem z wyznaczeniem dominanty dla nierównych przedziałów. Mam dane:

< 2000 19
2000 - 4999 684
5000 - 6999 635
7000 - 9999 524
> 10000 306

Wyznaczając dominantę korzystam ze wzoru dla przedziałów o nierównej rozpiętości:

D = x0D + ((kD-kD-1)/(kD-kD-1)+(kD-kD+1))*hD, gdzie:
Ki = (ni*hmin)/hi

Podstawiam i wychodzi mi wynik 7081,81. A przedziaeż za przedział dominanty obrałam przedział drugi. Nic nei rozumiem. Jak więc stosuje się ten wzór?
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Nierówne przedziały - DOMINANTA

Post autor: abrasax »

Problem byl rozpatrywany tutaj. Lady Tilly dokładnie podała warunki, kiedy można policzyć dominantę w przypadku przedziałów różnej długści. Należy pamiętać o tym, że wysoka liczebność w przedziale może wynikać z szerszej jego rozpętości w stosunku do innych przedziałów. Jak dokładnie brzmi treść zadania? Może znowu chodzi o typowy obszar zmienności?
iowka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2006, o 23:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok

Nierówne przedziały - DOMINANTA

Post autor: iowka »

Treść zadania: Wyznaczyć:
- śr. arytmetyczną
- dominante
- kwartyle
- typowy obszar zmienności
- współczynnik zmienności
- rozstep
- odchylenie ćwiartkowe
- miary asymetrii
- miary zróznicowania

Przy danych z równymi przedziałami nie miałąm żadnych problemów. A tu wyznaczyłam jedynie pozycyjne miary i po przeczytaniu wyjasnien na forum dotyczących nierównych przedziałów, doszłam do wniosku, że na podstawie iar klasycznych nic nie mogę policzyc, bo nie mogę policzyć średniej arytmetycznej. Sredniej nie moge policzyc, bo ostati przedział zawira powyżej 5% liczebnosci i nie moge go domknac. Czy to dobry tok rozumowania?
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Nierówne przedziały - DOMINANTA

Post autor: abrasax »

Tak. W tym przypadku możesz policzyć jedynie kwantyle, odchylenie ćwiartkowe, wskaźnik zmienności, zakres zmienności i wskaźnik asymetrii.
ODPOWIEDZ