Symulator - co i jak mam w nim liczyć

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kwgr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Symulator - co i jak mam w nim liczyć

Post autor: kwgr »

link do schematu.
Co mam liczyć i kiedy by to coś z tego było.

Symulator ma tak działać:
1. Ustawienie wartości początkowych polega na pobraniu wartości z wejść programu, wyzerowaniu liczników pętli; dodatkowo zostają stworzone tablice mające pomieścić generowane serie danych.
2. Podstawą działania algorytmu z typu MC jest losowanie nowych wartości stanów systemu (tu - elementów aktywnych - w danym momencie sprawnych i włączonych do układu)Z wylosowaniem nowych wartości stanu zwiększa się także zawartość liczników.
3. Po wylosowaniu wartości sprawdzane jest czy zaszły zmiany w systemie (np. czy któryś z elementów uległ uszkodzeniu).
4. Jeśli zmiana stanu danego elementu ma wpływ na działanie systemu następuje sprawdzenie czy element można wymienić. W przypadku istnienia takiej możliwości losowany jest czas wymiany, zgodnie z rozkładem Gaussa o podanych parametrach. Brak możliwości wymiany elementu jest równoznaczny z trwałym (nienaprawialnym) uszkodzeniem systemu. Po wykryciu takowego cykl symulacji kończy się. Z zakończeniem cyklu symulacji związane jest określenie czasu działania systemu.
5. Cykle symulacji powtarzane są do osiągnięcia wymaganego poziomu ufności.

Po pierwsze nie wiem jak mam losować stan elementu z czego korzystać?
Dane loczka to:
Bloczek A: rozkład wykładniczy E lambda \(\displaystyle{ 10^{-2}}\)
Bloczek B: rozkład wykładniczy E lambda \(\displaystyle{ 10^{-2}}\)
Bloczek D: rozkład wykładniczy E lambda \(\displaystyle{ 10^{-3}}\)
Bloczek Z: rozkład wykładniczy E lambda \(\displaystyle{ 10^{-1}}\)

Bloczek ZR: rozkład wykładniczy E lambda \(\displaystyle{ 10^{-1}}\) gdy jest nie używany.

I bloczek o nazwie rezerwa zimna o parametrach:
Bloczek ZR rozkład normalny parametrach \(\displaystyle{ \frac{}{X}}\) = 0,05 i \(\displaystyle{ \sigma}\) = 0,01.

Bloczek rezerwa zimna jest przyłączany z małym opóźnieniem gdy zepsuje się bloczek "Z".

Jak mam losować stan elementu tak by zastosować metodę Monte Carlo?
Jaki przyjąć próg zepsucia się bloczka? Jak i z jakich danych liczyć poziom ufności?

Dzięki za wytłumaczenie.
ODPOWIEDZ