zmienna o zadanym rozkladzie, symulacje obserwacji zmiennej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
gosiawu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2009, o 21:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

zmienna o zadanym rozkladzie, symulacje obserwacji zmiennej

Post autor: gosiawu »

Witam, potrzebuje pomocy do rozwiązania następujących zadań:

Centrala telefoniczna obsluguje 5 abonentów. Każdy abonent, niezależnie od pozostałych, może z prawdopodobieństwem 0,1 zamówić połączenie zewnetrzne. Jaka powinna byc minimalna liczba polaczen zewnetrznych, aby z prawdopodobienstwem 0,9 byly realizowane wszystkei zamowienia na polaczenia zewnetrzne.

Dlugosc produkowanych detal ima w przyblizeniu rozklad normalny wartosc srednia mi=10mm i odchylenie standartowe sigma=0,04mm. Za bardzo dobre uznaje sie detale o wymiarach 10+- 0,02mm
a)jaki jest procent detali bardzo dobrych? - obliczylam ze 38,3%, standaryzujac do rozkladu norm mam malnego
b)na jakie sigma nalezy ustawic produkcje, by procent detali nie bardzo dobrych nie przekraczal 5%? - z tym mam problem

W pewnym sklepie znajduja sie trzy niezaleznie pracujace stoiska, kazde obslugiwane przez jedna ekspedientke. Przecietnie ekspedientka zajeta jest obsluga kliwntow przez 3/4 swojej pracy. niech Y oznacza liczbe zajetych ekspedientek w chwili naszego przyjscia.
a)wyznaczyc rozklad zmiennej Y
b)obliczyc prawdopodobienstwo ze conajmniej 1 stanowisko jest wolne
c)obliczyc srednia liczbe zajetych stanowisk




bardzo mi na tych rozwiazaniach zalezy, albo chociaz nakierowaniu, jak jezrobic
z gory serdecznie dziekuje
ODPOWIEDZ