Analiza struktury- podpowiedź do zadania

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
evelayn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2007, o 18:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sz-n

Analiza struktury- podpowiedź do zadania

Post autor: evelayn »

Witam,
Mam 2 zadania, a podobne prawdopodobnie będą na kole ze statystyki, ale w ogóle nie mam pojęcia jak ja rozwiązać.

1) W pewnym przedsiębiorstwie mediana zarobków wynosiła 900 zł i znajdowała się w przedziale od 800 do 1000 zł. Pensje z tego przedziału miało 20% pracowników. Jaki procent pracowników zarabiał więcej niż 1000zł?

2) Z badań empirycznych wynika, że reklamy dłuższe niż 40 sekund są zbyt długie i nie osiągają zamierzonego skutku, odstraszają klienta. Jaki procent reklam odstrasza telewidzów w pewnej stacji telewizyjnej, jeśli wiadomo, że 75% reklam jest krótszych niż 35 sekund, a 20% reklam trwa od 30 do 40 sekund?

Są one bardzo podobne więc zapewne jest to ten sposób rozwiązywania. Wydaję mi się, że to chodzi o coś z kwartylami. Ale nie wiem jak się za to zabrać, z jakich wzorów skorzystać.
Nie chodzi mi o rozwiązanie zadań, tylko o jakąkolwiek pomoc. Podpowiedź jak się do tego zabrać.
Z góry dziękuję, za wszelką pomoc!

Ok, tak na logikę doszłam, że w pierwszym zadaniu powinno być 40%. Ale da się to zrobić wzorami?

I mam jeszcze jedno pytanie, odnośnie odchylenia standardowego. Wyszła mi wariancja \(\displaystyle{ S^{2}(x)}\) na minusie...Może tak wyjść? Czy po prostu mam źle obliczenia? Ale liczę to już n-ty raz i wychodzi mi to samo...W zadaniu mam podane, żeby zbadać zbiorowość pod względem badanej cechy (cena) za pomocą miar klasycznych. Może być tak, że nie da się policzyć odchylenia standardowego, a co za tym idzie współczynnika zmienności?

Jeszcze raz dzięki!
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Analiza struktury- podpowiedź do zadania

Post autor: JankoS »

evelayn pisze: 2) Z badań empirycznych wynika, że...
100%-75%-20%=
Są one bardzo podobne więc zapewne jest to ten sposób rozwiązywania. Wydaję mi się, że to chodzi o coś z kwartylami.
No mediana jest jakimś kwartylem.
Ok, tak na logikę doszłam, że w pierwszym zadaniu powinno być 40%. Ale da się to zrobić wzorami?
Na upartego można by jakiś wzór wymyślić, ale pojęcie mediany jest takie proste, że wystarczy definicja i logika.
I mam jeszcze jedno pytanie, odnośnie odchylenia standardowego. Wyszła mi wariancja \(\displaystyle{ S^{2}(x)}\) na minusie...
Z definicji wariancji jest to niemożliwe, gdzieś Koleżanka czyni błąd.
evelayn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2007, o 18:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sz-n

Analiza struktury- podpowiedź do zadania

Post autor: evelayn »

To takie proste było?? Wielkie dzięki Myślałam, że tu chodzi o coś trudniejszego...

A co do odchylenia to już wiem co zrobiłam źle, po prostu za bardzo zaokrągliłam wyniki w wyszło mi 0...Teraz jest już ok.
Naprawdę, nie wiem jak dziękować

Edit:
Ale z tego wychodzi, że odpowiedź w tym drugim powinna być 5%, a w odpowiedzi mam 15%...
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Analiza struktury- podpowiedź do zadania

Post autor: JankoS »

evelayn pisze: Edit:
Ale z tego wychodzi, że odpowiedź w tym drugim powinna być 5%, a w odpowiedzi mam 15%...
Moja odpowiedź nie jest dobra. Źle przeczytałem zadanie.Może jeszcze raz.
75% reklam jest krótszych niż 35 sekund,
20% reklam trwa od 30 do 40 sekund.
Z tych 20% wszystkie moga trwać krócej niż 35 sekund, wtedy na resztę (ponad 40 sekund) zostaje 25%.
Równie dobrze 20% może trwać dłużej od 35 sekund. Wtedy na resztę przypada 5%.
Z powyższego klienta może odstraszać od 5 do 25% reklam.

Z odpowiedzi 15% wynika, że 10% wszystkich reklam trwało od 30 do 35 sekund. Ale w żaden sposób nie można tego wywnioskować z danych zadania.
evelayn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2007, o 18:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sz-n

Analiza struktury- podpowiedź do zadania

Post autor: evelayn »

Dzięki
ODPOWIEDZ