Korelacja liniowa, rang Spearmana i inne zadania ze stat.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
woland
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 paź 2009, o 13:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Korelacja liniowa, rang Spearmana i inne zadania ze stat.

Post autor: woland »

Na wstępie chciałbym prosić o pomoc dlatego, że znajduję się w trudnej sytuacji, ponieważ mam przedłużoną sesję i został mi jeden egzamin właśnie z przedmiotu "statystyka i demografia". Niestety nic z niego nie rozumiem, bo zawsze byłem kiepski z matmy i właśnie dlatego studiuję Politologię, ale niestety ta mnie tutaj też dopadła . W ogóle nie wiem jak za to się zabrać, nie znam też żadnego wzoru ;| bo nie mogłem uczestniczyć w zajęciach ze względu na zły stan zdrowia.Zadania wyglądają następująco:

1. Zbadaj jak silna jest zależność między przyczyną rozwiązania małżeństwa i miejscem zamieszkania (w tyś osób):

\(\displaystyle{ \begin{tabular}{ccc}
miejsce zamieszkania & śmierć współmałżonka & rozwód \\
wieś & 100 & 30 \\
miasto & 60 & 10 \\
\end{tabular}}\)


2. Zużycie środków do prania (w kg/osobę) w kolejnych latach od 1994 do 1998 wynosiło odpowiednio 6, 7, 8, 9, 9. Oblicz indeksy jednopodstawowe (1995=100) i łańcuchowe. Zinterpretuj indeksy \(\displaystyle{ i_{5/2}}\) oraz \(\displaystyle{ i_{5/4}}\). Jakie jest średniookresowe tempo zmian zużycia środków do prania ?

3. Zależność między wielkością produkcji a liczbą braków kształtowała się następująco:
\(\displaystyle{ \begin{tabular}{cccccc}
wielkość produkcji Xi & 1 & 4 & 5 & 7 & 8 \\
liczba braków Yi & 1 & 3 & 5 & 5 & 6 \\
\end{tabular}}\)

Jaka będzie liczba braków przy produkcji równej 9 ? Jak silna jest zależność między tymi cechami (wykorzystaj współczynnik korelacji liniowej) ?

4.Oblicz współczynnik korelacji rang Spearmana dla danych z poprzedniego zadania.

5. Obserwując czas mocowania detalu toczonego na obrabiarce otrzymano dane:
\(\displaystyle{ \begin{tabular}{cccccc}
Czas mocowania w sek & 0-2 & 2-4 & 4-6 & 6-8 & 8-10 \\
liczba pracowników & 10 & 20 & 40 & 20 & 10 \\
\end{tabular}}\)

Jaki jest czas mocowania detalu ? Narysuj histogram i oceń wizualnie symetrię rozkładu. Oblicz klasyczne miary zróżnicowania i asymetrii. Zinterpretuj je.

Bardzo proszę o wytłumaczenie o co chodzi w tych zadaniach ( takie mniej więcej mam mieć na egzaminie ). Może ktoś będzie tak dobry i wytłumacz lub chociaż poda jakieś wzory czy rozwiązania zadań podobnych.

Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam
suwak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 6 lis 2004, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 9 razy

Korelacja liniowa, rang Spearmana i inne zadania ze stat.

Post autor: suwak »

Nikt Ci tutaj prywatnego kursu statystyki nie będzie raczej robił. To, że nie znasz nawet jednego wzoru też specjalnie nie nastraja pozytywnie.

Kod: Zaznacz cały

http://www.google.pl
twoim przyjacielem jak nie masz notatek. Hasła do wyszukania

- korelacja
- korelacja rangowa
- regresja liniowa
- histogram
itd.

Lista jest długa, nie spodziewaj się, że w magiczny sposób w jeden wieczór nadrobisz semestr wykładów.
ODPOWIEDZ