Generator liczb losowych rozłożonych równomiernie

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
bobens_83
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 17:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czeladź

Generator liczb losowych rozłożonych równomiernie

Post autor: bobens_83 »

Witam. To mój pierwszy post na forum 4programmers.net wiec wpierw chcialbym sie przywitac :)

Po pierwsze, wybaczcie jesli post ten umiescilem w nieodpowiednim miejscu, ale te permutacje, wariacje i inne probabilistyczne kombinacje zawrocily mi w glowie :)
Druga sprawa, prosze wybaczyc mi jessli pewne matematyczne zjawiska zle nazywam, nie jestem matematykiem, a z ta matematyka to bylo w przeszlosci roznie :)

A teraz przejde do rzeczy. Mam zaprogramowac generator liczb losowych. Ma on losowac liczby z zadanego zakresu. Kazda kolejna wylosowana liczba ma zapisywac sie do bazy danych.

Moje pytanie dotyczy tego w jaki sposob w moim generatorze moglbym zaimplementowac kontrole rownomiernosci wynikow?

Chodzi mi o to, zeby zapewnic, ze dana nowo wylosowana liczba (powiedzmy liczba x), wraz z liczbami juz wczesniej wylosowanymi (powiedzmy liczby juz wylosowane tworza zbior Y) bedzie tworzyc zbior rozlozony rownomiernie w zakresie z ktorego losujemy liczby?

Przykladowo, jesli moj zbior z ktorego losuje liczby to 1-100, mam niedopuscic do sytuacji, ze kolejno przydzielane liczby (czyli moj zbior Y) beda np. 1, 2 i 3 no bo juz na pierwszy rzut oka widac, ze moj 3 elementowy zbior Y nie rozklada sie rownomiernie w przedziale 1-100. Co innego jakby byly to liczby 1, 100, 50 - wyglada to juz bardziej sensownie i ... bardziej 'rownomiernie'.

Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki jakich matematycznych mechanizmow moglbym uzyc do zapewnienia rownomiernosci.

Z gory dziekuje i pozdrawiam. P.
suwak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 6 lis 2004, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 9 razy

Generator liczb losowych rozłożonych równomiernie

Post autor: suwak »

google nie gryzie, wpisz np. generator liczb losowych ...
Zirhan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2010, o 09:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Generator liczb losowych rozłożonych równomiernie

Post autor: Zirhan »

Przeczytaj
Znajdziesz tam przykład algorytmu dla liczb losowych
ODPOWIEDZ