poziom ufności

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
monikap7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1196
Rejestracja: 6 lis 2007, o 14:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

poziom ufności

Post autor: monikap7 »

Okreslic poziom ufności 1-alfa = 0,96. Przedział ufności wartości oczekiwanej pewnej zmiennej losowej dla której otrzymano wyniki: 12,0; 10,2; 13,5; 11,5; 11,8.
suwak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 6 lis 2004, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 9 razy

poziom ufności

Post autor: suwak »

Jak dla mnie brakuje dodatkowego założenia o normalności chyba że chcesz konstruować kwantyle z bootstrapu

Jak rozkład można traktować jako normalny to

... no%C5%9Bci

ogólnie zapytaj googla za to się nie płaci
monikap7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1196
Rejestracja: 6 lis 2007, o 14:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

poziom ufności

Post autor: monikap7 »

google juz dawno przeszukałam. Niestety taką mam treść. Wiec sie nie da tego rozwiazac?
suwak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 6 lis 2004, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 9 razy

poziom ufności

Post autor: suwak »

We wzorze na wiki jak pewnie widzisz masz odpowiedni kwantyl rozkładu - literka \(\displaystyle{ u}\).

Jak nie znasz rozkładu nie masz tego kwantyla. Próba jest mała więc moim zdaniem albo zgadzasz się na dodatkowe założenie o normalności (bardzo mocno naciągane) albo nie dasz rady zrobić zadania.

Popatrz co robiliście na ćwiczeniach, jak wszędzie był rozkład normalny to tutaj akurat trzeba wziąć kwantyle z rozkładu t-studenta bo nie znamy ani średniej ani wariancji.
gaja1988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 22:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: bielcza

poziom ufności

Post autor: gaja1988 »

Suwak a mógłbyś rozwiazać to zadanie z tymi założeniami co myślisz???bo ja mam to samo zadanie i tez nie bardzo sie mogę w tym odnaleść...
suwak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 6 lis 2004, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 9 razy

poziom ufności

Post autor: suwak »

Tu się specjalnie nie ma w czym odnajdywać

Bierzesz wzór z wiki i podstawiasz za średnią i odchylenie wartości wyliczone ze swoich danych, a za kwantyl odpowiednią wartość z tablic rozkładu normalnego, albo t-studenta w zależności czy znasz czy nie odchylenie.

W tym przypadku

\(\displaystyle{ \hat{\mu} = 11,8}\)
\(\displaystyle{ \hat{\sigma} = 1,18}\)
Ilość stopni swobody dla rozkładu t-studenta to ilość obserwacji - 1 = 5 - 1 = 4
Kwantyl rzędu \(\displaystyle{ u_{\alpha/2} = u_{1-\alpha/2} = 2,998528}\) bo rozkład jest symetryczny względem zera.

Po podstawieniu do wzoru wychodzi ( z dokładnością do zaokrągleń)
\(\displaystyle{ \mu \in (10,22 ; 13,38)}\)
ODPOWIEDZ