Poisson, Bernouli czy Normal?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
pan_ciastko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2009, o 14:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Poisson, Bernouli czy Normal?

Post autor: pan_ciastko »

Rozwiązuje zestaw zadań ze statystyki ale mam duży problem, bo prz takiej różnorodności zdań nie mogę załapać gdzie który wzór się stosuje. Pokaże przykłady zadań z jakimi mam problemy, nie proszę o rozwiązanie bo to mam tylko o wytłumaczenie dlaczego w danym zadaniu używa się akurat tego wzoru.

Tkaczka obsługuje 1000 wrzecion. P zerwania nici jest równe 0,03. Znaleść p ze w ciągu minuty zerwą się 2 nici

Jakie jest p ze wśród 200 osób znajdzie się conajmniej 3 mańkutów jeśli co setna osoba jest mańkutem.

Wiadomo ze p zgłoszenia reklamacji wynosi 0,1. Które z pomiższysz zdarzeń jest bardziej prawdobodobne:
a)ze spośród 4 klientów przynajniej 1 zgłosi reklamacje?
b)spośród 400 klientów reklamacje zgłosi conajmniej 38 osób?

W pierwszym stosuje się Poissona w drugim Normalny w 3 a) bernouliego a b) normalny

Blagam, wytłumaczcie mi to bo zwariuje przy tych zadaniach. Na oko niczym specjalnie sie nie różnią. Wiem ze Poisona sie stosuje gdy jest male prawdopodobienstwo. Ale jak małe musi być zeby ko zastosowac?
sigma_algebra1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 384
Rejestracja: 3 maja 2007, o 22:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 92 razy

Poisson, Bernouli czy Normal?

Post autor: sigma_algebra1 »

poczytaj tutaj:

https://matematyka.pl/106727.htm?hilit=%20poissona

wraz z linkiem do wiki
ODPOWIEDZ