3 robotników - przeciętny czas

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
emisia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2006, o 15:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Chorzów

3 robotników - przeciętny czas

Post autor: emisia »

Wiem, że to pewnie jest banalne ale ...mam problem z zadaniam licze na to, że ktoś się zlituje i pomoże
Trzech robotników wykonuje tą samą czyność. Znamy czas wykonywania tej czynnościprzez każdego z robotników, jak obliczyć przeciętny czas potrzebny na jej wykonanie?
Wydawało mi się to oczywiste ale przypomniałam sobie ,że prof. mówił kiedyś, że nie można policzyć takiej średiej więc teraz już nic nie wiem licze na pomoc
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2007, o 09:01 przez emisia, łącznie zmieniany 1 raz.
guzik15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 116
Rejestracja: 16 mar 2006, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 5 razy

3 robotników - przeciętny czas

Post autor: guzik15 »

Najlepiej pokazać na jakimś przykładzie:
W ile 3 robotnikow wykona każdą czynność jeżeli jeden sam robi ją w 4 dni, drugi w 5,a trzeci w 6. Oznaczasz przez x całą pracę. Teraz zauważe że pierwszy robotnik w 4 dni wykonuje x, a więc w 1 dzień wykona \(\displaystyle{ \frac{1}{4} x}\), analogicznie postępując zauważysz że drugi tą samą pracę robi w \(\displaystyle{ \frac{1}{5} x}\), a trzeci w \(\displaystyle{ \frac{1}{6} x}\), dlatego też teraz musisz oznaczaczyc np. y-czas roboty wszystkich robotnikow, skąd masz:
\(\displaystyle{ y(\frac{1}{4} x+ \frac{1}{5} x+ \frac{1}{6} x)=x}\)
Na podstawie tego wzoru obliczasz y, czyli średni czas roboty
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

3 robotników - przeciętny czas

Post autor: Lady Tilly »

Tzn. powiem tak:
jeśli chodzi o taką wielkość stosunkową jak pracochłonność produkcji rzeczywiście można wpaść w pułapkę. Powiedzmy, że pracochłonność wyraża stosunek czasu pracy do wielkości produkcji. Więc jeśliczas pracy jest jednakowy dla wszystkich jednostek statystycznych to średnią pracochłonność czyli to o co Tobie chodzi wyznacza się za pomocą średniej harmonicznej:
Z kolei gdy wielkość produkcji jest jednakowa dla wszystkich jednostek statystycznych, to średnią pracochłonność oblicza się za pomocą średniej arytmetycznej:
ODPOWIEDZ