[Excel] estymacja odchylenia, nowy użytkownik

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kkkicaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2009, o 19:15
Płeć: Mężczyzna

[Excel] estymacja odchylenia, nowy użytkownik

Post autor: kkkicaj »

Po pierwsze chciałem wszystkich przywitać, jestem nowy i szukając na googlach wpadłem na to forum i myślę, że są tutaj ludzi, którzy mi pomogą.
Po drugie nie wiem, czy Excel'a zaliczacie jako program matematyczny, więc jeśli nie to forum to przekierujcie mnie na odpowiednie i proszę moderatora o usunięcie topicu.
Po trzecie sedno sprawy po co tutaj piszę:
Jutro mam kolokwium końcoworoczne i mam zadanka do ćwiczeń i zastanawiam się nad jednym:
Zadanie:
Czas rozwiązywania testu matematycznego jest zmienną losową o rozkładzie N(m, σ). Zbadano 8 osobową grupę uczniów otrzymując wyniki (w minutach): 25, 16, 12, 10, 12, 21, 25, 20. Należy ocenić zróżnicowanie czasu rozwiązywania tego testu w całej zbiorowości uczniów. W tym celu oszacować metodą przedziałową odchylenie standardowe czasu rozwiązywania tego testu w całej populacji uczniów. Przyjąć współczynnik ufności 0,9.

Wiadomo wzorek z Chi kwadrat Alfa/2 w mianowniku, i właśnie moje pytanie brzmi:
jakiej funkcji mam użyć w Excelu: rozklad.chi.odw ale co wpisać w 'prawdopodobieństwo'?
Co mam wpisać jeśli chcę drugie Chi^2 1-Alfa/2 obliczyć? Co wpisać?
I jak to jest z tą Alfą, bo prowadząca mówiła, że kiedyś się dzieli Alfe/2 raz nie, możecie mi to jakoś wytłumaczyć?

Z góry dzięki wielkie.
ODPOWIEDZ