Statystyka opisowa [dystrybuanta, gestosc]

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
MDanielo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 12:52
Płeć: Kobieta

Statystyka opisowa [dystrybuanta, gestosc]

Post autor: MDanielo »

Witam wszystkich!

Od II semestru wprowadzono nam przedmiot statystykę opisową i mimo, że matematyka nigdy problemu mi nie sprawiała, mam poważne kłopoty już od samego początku na statystyce..

Bardzo gorąco proszę, aby ktoś życzliwy, pokusił się o to, aby wyjaśnić mi kilka podstaw z tego przedmiotu, abym mógł zrozumieć cokolwiek.. Obawiam się bardzo tego, ponieważ przedmiot kończy się egzaminem, a póki co, jestem ZIELONY....

Byłbym ogromnie wdzięczny, jeśli ktoś wytłumaczyłby mi jak policzyć dystrybuante, gęstość, zadania typu oblicz \(\displaystyle{ P(4<x<8) =}\).. itp.
Może jakiś prosty przykład, żeby załapać o co chodzi, trochę na chłopski rozum, bo jak profesor walnie z jakichś definicji, to jeszcze bardziej głupieje..

Mam nadzieje, że temat nikomu nie będzie przeszkadzał, liczę na pomoc! Pozdrawiam serdecznie
sylwuch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 9 sty 2007, o 16:27
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz / Gdańsk
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 8 razy

Statystyka opisowa [dystrybuanta, gestosc]

Post autor: sylwuch »

Definicja dystrybuanty jest z tego co pamiętam taka że \(\displaystyle{ F _{x} (t) = P(x<t)}\) gdzie F jest dystrybuantą x. W twoim "przykładzie" \(\displaystyle{ P(4<x<8) = F(8) - F(4) ^{+}}\) i może tłumacząc to trochę F(8) wynika bezpośrednio z powyższej definicji zaź P(4<x) robimy przez zaprzeczenie czyli \(\displaystyle{ P(4 \ge x)}\) a "+" pojawia się dlatego że w związku że nierówność nie jest ostra interesuje nas prawa strona dystrybuanty.
Gęstość natomiast jest pochodną z dystrybuanty, więc jeśli masz dystrybuantę zadaną jakimś wzorem to gęstość będzie zwykłą pochodną i na odwrót-jeśli masz gęstość to dystrybuanta jest całką z gęstości.

Pamiętaj! Dystrybuanta jest funkcją ROSNĄCĄ określoną na przedziale [0,1] trzeba na to uważać bo czasem wzory płatają różne figle
alutcia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2007, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Statystyka opisowa [dystrybuanta, gestosc]

Post autor: alutcia »

jedno z zadań dystrybuanty bardzo jasno rozwiązał mi jeden z forumowiczów
123890.htm
faktycznie na jasnym przykładzie dobrze się uczy
ODPOWIEDZ