współczynnik ufności

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Gaga20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 21:08
Płeć: Kobieta

współczynnik ufności

Post autor: Gaga20 »

Mam problem z tą częścią zadania:

Ilu studentów należy wylosować niezależnie do próby, aby przy współczynniku ufności 0,95 zbudować przedział ufności o rozpiętości co najwyżej 100 zł dla średniego stypendium pobieranego przez studentów.

Zastanawiam się co wykorzystać zeby to wyznaczyć... estymację przedziałową o zadanej precyzji, model 2? czyli badana cecha ma rozkład normalny o nieznanej wariancji, czyli zastosować dwuetapową procedurę Steina?

Oto treść calego zadania:
Zadano wysokość stypendiów 9 losowo wybranych studentów i otrzymano następujące dane w zł: 216, 255, 290, 310, 17,200, 250, 190, 210. Wysokość stypendiów ma rozkład normalny. Oszacowac metodą przedziałową średni poziom stypendium i odchylenie standardowe wielkości stypendium przy współczynniku ufności 0,99. Ilu studentów należy wylosować niezależnie od próby, aby przy współczynniku ufnosci 0,95 zbudować przedział ufności o rozpiętosci co najwyżej 100 zł dla średniego stypendium pobieranego przez studentów.

Pierwszą część zadania rozwiązałam, nie wiem co zrobić z pozostałą...
ODPOWIEDZ