Test zgodnosci CHI Kwadrat z Rozkładem Normalnym N(?,?)

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Test zgodnosci CHI Kwadrat z Rozkładem Normalnym N(?,?)

Post autor: 123456 »

Witam.
Wyjasni mi ktos o co chodzi w tym zadaniu? Jak sie za nie zabrac? Co mam liczyc i jak wykonac taki test? Niepotrafie zacząć bo nie mam pomysłu na zadanie...
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Test zgodnosci CHI Kwadrat z Rozkładem Normalnym N(?,?)

Post autor: xiikzodz »

Potrzebny jest szereg rozdzielczy, czyli dane empiryczne pogrupowane w przedzialy (czyli ile wynikow wpada do ktorego przedzialu).

Dokladninej:

Kazdemu przedzialowi

\(\displaystyle{ P_i}\)

odpowiada liczba wynikow testu, ktore wpadly do tego przedzialu, ktora oznaczymy symbolem:

\(\displaystyle{ E_i}\)

Nastepnie obliczamy teoretyczne, czyli na podstawie przypuszczenia (hipotezy zerowej), ze rozklad testu jest normalny. Liczby prob wynikajace z rozkladu normalnego wpadajacych do przedzialow \(\displaystyle{ P_i}\) oznaczmy:

\(\displaystyle{ E_i}\)

Statystyka toodpowiadajaca testowi porownywania rozkladow empirycznego z hipotetycznym normalnym to

\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n} {(O_i - E_i)^2 \over E_i}}\).

Porownujemy ja z rozkladem zmiennej losowej \(\displaystyle{ \chi^2}\) dla liczby stopni swobody rownej liczbie przedzialow minus 1 na zadanym poziomie istotnosci. Interpretujemy wynik i test wykonany.
123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 22:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Test zgodnosci CHI Kwadrat z Rozkładem Normalnym N(?,?)

Post autor: 123456 »

czyli musze dobrac sobie do tej jakies dane testowe??? bo tresc mam tylko taka jak podałem...

do tego to zadanie musze wykonac w Maple co czyni je jescze trudnejsze;/

wielkie dzieki za wyjasnienie o co chodzi w zadaniu...
iustitia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2010, o 22:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk

Test zgodnosci CHI Kwadrat z Rozkładem Normalnym N(?,?)

Post autor: iustitia »

Nie rozumiem jak policzyć tą hipotetyczną wartość skoro nie mam podanych parametrów rozkładu.

Mam obliczone:
przedział liczność
35-55 9
55-60 14
60-65 11
65-75 6

Jak mam zestandaryzować dane do rozkładu normalnego, skoro nie mam podanych żadnych parametrów? Nie rozumiem tego momentu, a nie moge też znaleźć żadnego przykładu własnie na ten moment.
ODPOWIEDZ