równanie tendu

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
eerroorr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 366
Rejestracja: 8 kwie 2006, o 09:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 10 razy

równanie tendu

Post autor: eerroorr »

Proszę o sprawdzenie moich rozwiązań dwóch zadań:
1. W przedsiębiorstwie zależność między zużyciem surowca Y(w kg) a wielkością produkcji (w szt) jest następująca: \(\displaystyle{ y=21,4 kg/szt \cdot x + 74kg}\), a równanie trendu produkcji, wyznaczone na podstawie danych ostatnich 5 lat, wynosi: \(\displaystyle{ x_{t}=20szt/rok \cdot t + 100szt}\). Na podstawie równania trendu przedstawić wielkość produkcji na następny rok i na tej podstawie ustalić ilość surowca potrzebną do jej wytworzenia.

Wielkość produkcji wyszło \(\displaystyle{ x_{t}=220}\) a potrzebna wielkość produkcji \(\displaystyle{ y=4782 kg}\)

2. Równanie trendu zużycia środków do prania w kg na jednego mieszkańca wynosi:
\(\displaystyle{ y=0,474kg/rok \cdot t + 3,09kg}\); przy t=1 dla 1995 roku. Oszacować wielkość zużycia środków do prania w 2005 roku. Wiedząc, że wskaźniki sezonowości wynoszą 0,9 dla I półrocza, a dla II półrocza 1,1 oszacować, jakie będzie zużycie tego artykułu w II półroczu 2005 roku.

Wielkość produkcji w 2005 roku wyszła mi \(\displaystyle{ y=7,83 kg}\)
Zużycie w II półroczu 2005 nie jestem pewnien, ale zrobiłem to tak: \(\displaystyle{ \frac{7,83}{2}=3,5235}\)
\(\displaystyle{ 3,5235 \cdot 1,1 = 4,3065}\)
ODPOWIEDZ